به گزارش اکوایران- قیمت دلار عصر امروز 1.5 درصد از روز گذشته پایین‌تر بود و به نظر می‌رسید، دور هشتم مذاکرات احیای برجام تاثیر نزولی قابل توجهی بر بازار ارز داشت. احتمالا عرضه دلار در بازار متشکل نیز تاثیر زیادی در روند نزولی قیمت نداشت، زیرا عرضه دلار متشکل امروز از روز گذشته 5 درصد پایین‌تر بود و روی 8 میلیون و 12 هزار قرار داشت. البته متوسط عرضه از هفت فروردین تا امروز 7 میلیون و 9 هزار به دست می‌آید و عرضه امروز از این رقم 12 درصد بالاتر بود، اما روند قیمتی دلار در هفته‌های اخیر نشان می‌داد که در شرایط حاضر قیمت دلار به این مقادیر عرضه واکنش جدی نشان نمی‌دهد.

photo_2021-12-28_15-59-42

حرکت خلاف جهت قیمت دلار سنا

با وجود افت قابل توجه قیمت دلار، قیمت دلار در سامانه سنا تغییر محسوسی نداشت و حتی به صورت جزئی رشد کرد. در دور قبلی مذاکرات قیمت دلار نوسانات شدیدی را به ثبت رساند و شکاف بین قیمت سنا و قیمت‌هایی که در شبکه‌های مجازی و بین فعالان بازار اعلام می‌شد، خیلی بزرگ شده بود. اگر طی این دوره فضای مذاکرات مثبت باقی بماند و بتواند قیمت دلار را به سمت پایین بکشد، فرصت مناسبی خواهد بود، که اندازه شکاف به مقادیر متعارف خود بازگردد.

photo_2021-12-28_16-32-44

قیمت سکه امامی کاهش یافت

قیمت طلا تا ساعت 16 عصر امروز به وقت ایران روند صعودی را دنبال کرده و به مرز 1820 دلار نزدیک شده بود. قیمت طلا که در پایان معاملات روز گذشته روی 1812 دلار قرار داشت، عصر امروز 1818 دلار گزارش می‌شد. با وجود رشد طلا قیمت سکه تحت تاثیر فضای مثبت اخبار برجامی و افت قیمت دلار مسیر کاهشی را دنبال کرد. قیمت سکه عصر امروز با افت 70 هزار تومانی نسبت به عصر روز گذشته روی 13 میلیون و 25 هزار تومان قرار گرفت و اندازه حباب آن حدود 3 درصد به دست می‌آمد. اندازه حباب سکه قدری نسبت به ظهر امروز بزرگ شده بود و نشان می‌داد، قیمت دلار مسیر نزولی را سریع‌تر از سکه دنبال کرد.

photo_2021-12-28_16-32-51

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در معاملات امروز افت قابل توجهی را به ثبت رساند. قیمت سکه با وجود رشد طلای جهانی کاهش یافت، اما سرعت افت قیمت دلار در حدی بود که اندازه حباب قیمتی سکه بزرگ شد. قیمت دلار سنا بر خلاف دلار افت نکرد، شاید فرصتی به وجود آمده که شکاف قیمتی که در دور قبلی مذاکرات در بازار دلار به وجود آمده بود، در این دور از بین برود.