به گزارش اکوایران- قیمت دلار آمریکا ظهر 5 شنبه از عصر روز گذشته 220 تومان بالاتر بود، اما باز هم نمی‌توان گفت به صورت جدی ناپایدار شد. اختلاف بیشترین و کمترین قیمت دلار در این هفته حدود 1.5 درصد به دست می‌آمد. قیمت دلار در دور قبلی مذاکرات نوساناتی حدود 2 برابر این را به ثبت رسانده بود. این بخش از مذاکرات احیای برجام به پایان رسید و مذاکرات تا روز دوشنبه به دلیل تعطیلات سال نو میلادی متوقف شده است. اخباری در شبکه‌های اطلاع‌رسانی مبادله دلار به چشم می‌خورد مبنی بر اینکه احتمال دارد روسای جمهور آمریکا و روسیه درباره مذاکرات مربوط به ایران گفتگو کنند. احیای برجام که در دور قبلی مذاکرات برای فعالان بازار نسبتا بعید به نظر می‌رسید، در این دور به واقع محتمل ارزیابی می‌شود و همین مسئله قیمت دلار را در حالت بلاتکلیفی نگه داشته و مانع رشد آن شده است.

حرکت خلاف جهت قیمت دلار متشکل

با وجود افزایش قیمت دلار، متوسط قیمت دلار متشکل روز 5 شنبه نسبت به روز گذشته 35 تومان افت کرد و روی 27 هزار و 132 تومان قرار گرفت. قیمت دلار سنا 13 تومان رشد کرد و در انتهای معاملات دیروز 27 هزار و 451 تومان اعلام می‌شد و حجم عرضه در بازار متشکل در گزارش انتهای روز شبکه اطلاع‌رسانی بازار متشکل (تا ساعت 13 و 30 دقیقه عصر) اعلام نشد.

56397d89-69a1-4bf0-a379-b1d32c03b7c3

قیمت سکه افزایش یافت

قیمت طلای جهانی در مقاطعی از معاملات روز 4 شنبه مرز 1800 دلار را از دست داده بود، اما در نهایت روی 1805 دلار قرار گرفت. قیمت طلا صبح روز 5 شنبه نیز بالای مرز 1800 دلار پایدار نبود، اما در ساعت 12 و 41 دقیقه عصر به وقت ایران 1802 دلار گزارش می‌شد. قیمت سکه در پایان معاملات روز چهارشنبه قدری از ارزش ذاتی خود فاصله گرفته و اندازه حباب آن حدود 4 درصد محاسبه می‌شد. برخی معتقد بودند اگر تقاضا در این روزها پایدار باشد، انتظار می‌رود قیمت سکه دوباره به ارزش ذاتی‌اش نزدیک شود. قیمت سکه ظهر پنج شنبه با رشد 85 هزار تومانی نسبت به عصر روز چهار شنبه روی 13 میلیون و 145 هزار تومان قرار داشت. اندازه حباب قیمتی سکه 3.6 درصد به دست می‌آمد که نسبت به روز ماقبل قدری کوچک شده بود. احتمالا بازار هنوز وضعیت پایداری نسبی خود را حفظ کرده است. در مورد رشد قیمت دلار در معاملات دیروز نیز می‌توان برخی علت‌های احتمالی را مطرح کرد. مثلا اینکه فعالان بازار انتظار بروز تنش هر چند به صورت محدود در ادامه مذاکرات را دارند و قصد دارند در آن موقعیت با استفاده از فضای خبری قیمت را بالا ببرند. در نتیجه در این مقطع قدری خرید‌های خود را افزایش داده‌اند. به طور کلی نوسان در بازار دلار که فعالیت سوداگرانه در آن رواج دارد تا حدی طبیعی است و شاید نسبت دادن هر رشد و کاهش قیمتی به دلیلی خاص چندان اصولی نباشد.

ea2038a7-1534-4d12-906b-aef3277a22ab

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار رشد کرد، اما قیمت دلار متشکل به صورت محدود پایین آمد. قیمت سکه امامی بالا رفت و اندازه حباب آن نسبت به روز گذشته قدری کوچک شد. طلای جهانی نزدیک مرز 1800 دلار قرار داشت و صبح پنج شنبه بالای این مرز پایدار نبود.