به گزارش اکوایران- قیمت دلار آمریکا امروز نیز مسیر نزولی که از ابتدای هفته گذشته پیش گرفته بود را ادامه داد. افت قیمت دلار به واسطه فضای مثبت مذاکرات اتفاق افتاد و سوال پیش رو این است که اثر توافق احتمالی کی به طور کامل تخلیه می‌شود و آیا تغییرات قیمتی این روزها احساسی و بازگشت‌پذیر است یا خیر؟

photo_2022-01-10_16-31-40

حرکت خلاف جهت قیمت سکه

قیمت طلای جهانی در روزهای پایانی هفته گذشته عملکرد ضعیفی داشت و مرز 1800 دلار را از دست داد. امروز نخستین روز هفته برای طلای جهانی بود، اما سکه در ابتدای امر تحت تاثیر افت ادامه‌دار قیمت دلار و امیدواری‌ها به احیای برجام قرار داشت. قیمت طلا در این مقطع هنوز زیر 1800 دلار بود. قیمت سکه در ابتدای کار افت کرد و حتی تا 12 میلیون و 300 هزار تومان نیز پایین آمد. این رقم 120 هزار تومان از نرخ آخرین ساعات معاملات روز گذشته پایین‌تر بود. حتی در آن مقطع حباب قیمتی سکه کوچک نشده و افت سریع قیمت دلار باعث شده بود، قیمت سکه از ارزش ذاتی‌اش فاصله داشته باشد.

photo_۲۰۲۲-۰۱-۱۰_۱۶-۴۲-۴۴

به هر روی در ادامه قیمت طلای جهانی رشد کرد و توانست به بالای مرز 1800 دلار بازگردد، (قیمت طلا تا ساعت 15 و 57 دقیقه عصر امروز به وقت ایران بالای این مرز پایدار نشده بود و در این ساعت 1799 دلار گزارش می‌شد.). ثبت رقم‌های بالای 1800 دلار برای طلا، قیمت سکه را تحریک کرد تا در نیمه دوم معاملات رشد کند. قیمت سکه در آخرین ساعات معاملات امروز روی 12 میلیون و 500 هزار تومان قرار داشت و 80 هزار تومان بالاتر از نرخ بسته شده روز گذشته گزارش می‌شد. حباب قیمتی سکه در این مقطع بزرگتر از 7 درصد به دست می‌آمد.

photo_2022-01-10_16-43-04

اگر قیمت دلار یا طلا رشد نکند، پایدار ماندن قیمت سکه در این سطوح بسیار غیر محتمل است. سکه این روزها، قدری در مقابل کاهش قیمت مقاومت می‌کرد، زیرا فعالان بازار سکه این احتمال که قیمت دلار بازگشت کند را در نظر می‌گرفتند، اما حباب 7 درصدی برای سکه فاصله زیادی با مقادیر متعارف دارد و احتمالا روندهای قیمتی به نحوی رقم می‌خورد که قیمت سکه به ارزش ذاتی‌اش نزدیک شود.

قیمت درهم امارات ناپایدار شد

درهم امارات معاملات امروز را با افت 110 تومانی نسبت به روز گذشته آغاز کرد و در ابتدای کار روی 7 هزار و 500 تومان قرار گرفت. قیمت درهم تا 7 هزار و 490 تومان پایین رفت و در نهایت روی 7 هزار و 670 تومان ایستاد. بیشترین و کمترین قیمت درهم در معاملات امروز 2.4 درصد اختلاف داشتند که نسبتا زیاد بود. به نظر می‌رسید تغییرات سریع قیمت دلار باعث شد، قیمت درهم قدری ناپایدار شود.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار مسیر نزولی خود را ادامه داد. قیمت طلا که در هفته گذشته مرز 1800 دلار را از دست داده بود، در مقاطعی از معاملات امروز بالای این مرز قرار گرفت و باعث شد امیدواری‌ها در بازار سکه زنده شوند. قیمت سکه معاملات امروز را کاهشی آغاز کرد، اما در نهایت تغییراتی مثبت را نسبت به عصر روز گذشته به ثبت رساند.