برنامه فردایی

سریال تصمیمات عجیب در سازمان بورس

شب گذشته هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، افزایش حد نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام را تصویب کرد.

 موضوعی که نشان می‌دهد در دوره مدیریت جدید سازمان هم مدیران این مجموعه قصد ندارند دست از دخالت غیرطبیعی در بازار بردارند و این نهاد عملا کارکرد مستقل خود را از دست داده و برای جلب رضایت سیاسی این و آن، تصمیماتی اتخاذ می‌کند که به زعم خود، از ضرر و زیان سهامداران بکاهد.

اما دریغ که هیچ کدام از این تصمیمات اساسا هیچگونه توجیح و تجربه بین‌المللی را نداشته و اساسا در هیچ بورس مطرحی مشاهده نمی‌شود که نهاد ناظر به این صورت در بازار سرمایه دخل تصرف کند.

نمونه‌های دخالت سازمان بورس در بازار سرمایه حقیقتا در سال ۹۹ در حال بیشتر شدن است!

در گفتگویی با علی زینالی، تحلیلگر بازار سرمایه به این موضوع پرداخته‌ایم که اساسا چرا سازمان بورس تا این حد در بازار سرمایه دخالت می‌کند و کجای دنیا نهاد رگولاتور اینقدر بی‌بند و بار تصمیم می‌گیرد؟ آیا این نهاد به جای استقلال عمل، دنبال براوردن منویات سیاسون است؟ تصمیم جدید سازمان بورس برای اجبار صندوق‌های درامد ثابت به خرید از بازار سهام در کوتاه مدت یا بلندمدت چه آثاری خواهد داشت؟ بندهای مختلف این دستورالعمل شامل چه مواردی می‌شود و چه ابهاماتی در آن نهفته است؟ آیا قرار دادن این ابهامات در دستورالعمل جدید، عملا مفری برای اجرا نشدن آن است؟

گویا سازمان بورس پس از تصمیمات خلق‌الساعه ۱۱ ماه گذشته، تصمیم دارد سال را کماکان طوفانی به پایان برساند!

این قسمت، جبران زیان دیگران از محل دارایی‌های صندوق‌های درآمد ثابت!

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد