به گزارش اکوایران، ۵ جلسه شورای شهر تهران به گزارش های حسابرسی سازمان‌ها و شرکت‌ها و مناطق شهرداری  طی سال‌های مالی ۹۶ تا ۹۹ گذشته است. تخلفات پرتکرار و مشابه زیادی در این گزارش‌ها به چشم می‌خورد.

میثم مظفر در خصوص تخلفات پرتکرار در این گزارش‌های مالی به  اکو ایران می‌گوید:‌ شهرداری ۵۶۱ میلیارد تومان چک دارد و چک یعنی طلب قطعی از پیمانکاران که شهرداری دنبال وصول این چک‌ها به معنای واقعی نرفته است. این ۵۶۱ میلیارد چک‌های نکول شده و برگشتی به ارزش روز چند هزارمیلیارد تومان می‌شود و ارزش بسیار بالایی دارد و عدم پیگیری وصول آنها تخلف بوده و باید سریعا کارگروهی تشکیل و شهرداری تهران در قبال ارزش گذاری روز این چک های نکول شده اقدام ویژه انجام دهد. 

1046617

وی ادامه داد: ‌تک تک تخلفاتی که درگذشته در مناطق مختلف تهران بوده در این گزارش‌ها بیان شده و ما به عنوان کمیته بودجه گزارش‌های کیفی و ماهوی را در قالب نامه‌های ابلاغی خطاب به شهردار تهران ارسال و اعلام می‌کنیم  این تخلف و عارضه در برخی مناطق وجود داشته یا یک مساله فراگیر در ۲۲ منطقه است، اینها با رأی اعضای شورا مصوبه تلقی می‌شوند. در حسابرسی‌های جدید که از دوره جدید شهرداری انجام می‌دهیم هم به جدیت این موارد را دنبال خواهیم کرد. انتظار ما این است که در همین سال ۱۴۰۱ تخلفاتی که در گذشته بوده هر چه سریع تر اصلاح شود و اگر آنها تکرار شود به عنوان تخلف در دوره جدید حساب می‌کنیم. 

مظفر تاکید کرد:‌ ما با افراد و مدیرانی که نسبت به اصلاح تخلفات گذشته اقدام نکنند سختگیرانه برخورد می‌کنیم و به سرعت آنها را به مرجع قضایی و قوه قضاییه ارجاع می دهیم و به همه مدیران  شهرداری اعلام کردیم که شورا از این حق قانونی خودش به نیابت از مردم و شهروندان کوتاه نمی آید و در حوزه نظارت مالی با قاطعیت تمام برخورد خواهد کرد.

خرج کردن سپرده های امانی پیمانکاران  

او در ادامه به یکی دیگر از تخلفات فراگیر که در گزارش های حسابرسی تکرار شده اشاره کرد و گفت: وقتی پیمانکار پروژه‌ای را از یک منطقه و سازمان شهرداری می‌گیرد  مبلغی را به عنوان ودیعه و امانت به حساب شهرداری تهران واریز می کند؛ عجیب آن که شهرداری این سپرده‌های امانی پیمانکاران را خرج و بسیاری از پیمانکاران وقتی می‌خواهند سپرده حسن انجام تعهداتی که موقت به امانت در حساب شهرداری گذاشتند را پس بگیرند، شهرداری پول ندارد به آنها بدهد و این یک عارضه فراگیر است. روز گذشته این را به صورت مکتوب به شهردار تهران تذکر دادم و گفتم انتظار داریم گزارشی از جمع سپرده‌هایی که پیمانکاران به صورت امانت گذاشتند تهیه و ارائه کنند و سریع آنها را تسویه حساب کنند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران اضافه کرد : بخش خصوصی در توسعه شهر شریک ماست. یکی از عارضه‌های فراگیر ودیعه‌هایی است که پیمانکاران به امانت نزد شهرداری گذاشتند و شهرداری پول‌ها را خرج کرده است. 

لیست عجیب املاک واگذار شده شهرداری تهران

به گفته مظفر برخی از املاک بدون مجوز شورا به یک سری نهادهای خارج از شهر تهران واگذار شده است؛ مثلا انجمن نخبگان  استانی در نزدیکی تهران، لیست تعجب برانگیزی است که فعالیت‌های سایر استان‌ها و مربوط به اقوام و قومیت‌های مختلف است و شهرداری در دوره‌های گذشته به اینها به صورت رایگان ساختمان داده و امکان بهره برداری چند ده ساله نیز برایشان فراهم کرده است. ما ابلاغ کردیم و مصوبه شورای شهر هم بود که لیست همه این املاک به شورای شهر ارائه و توسط شهرداری تعیین تکلیف شود و هر ساختمانی که قرار است واگذار شود مصوبه شورا داشته باشد.

مظفر با تاکید بر این که  شورا نسبت به این موضوع کاملا نگاه سختگیرانه دارد گفت: نگاه شورا به این موضوع سختگیرانه است تا نظم و نسقی به این املاک واگذار شده به بخش خصوصی و سایر ارگان ها و بعضا نهادهای حاکمیتی که بی‌ربط هستند و بدون مجوز شورا بودند بدهد و عارضه‌ای است که باید رفع شود.