مهدی پیرهادی در جریان هشتاد و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با ارایه تذکری درباره قطع درختان باشگاه انقلاب گفت :‌سوال بنده از وزیر ورزش و جوانان این است که جناب وزیر اساسا هدف غایی از فعالیت این وزارت خانه به جز سلامتی و ارتقاء کیفیت زندگی است؟

وی گفت: و آیا این هدف با اقدام هایی که اخیرا در یکی از مجموعه های در اختیار شما رخ داده است منافاتی ندارد؟

پیرهادی ادامه داد: خشک شدن و قطع درختان فارغ از اینکه به عمد رخ داده باشد و یا در اثر سهل انگاری در نگهداشت آنها صورت گرفته باشد بروندادی به جز تخریب محیط زیست، کاهش کیفیت هوا و بالتبع ایجاد مخاطرات سلامتی برای شهروندان را ندارد.

3

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد:عذر بدتر از گناه هم تلاش در جهت انحراف افکار عمومی و رفع اتهام از قصور یادشده است، به نحوی که روابط عمومی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور درباره قطع درختان مجموعه انقلاب مدعی شد، قطع درختان مجموعه ورزشی انقلاب به هیچ وجه صحت نداشته و تنها تعدادی از درختان با رعایت نکات کارشناسی سرزنی شده اند.

وی ادامه داد: نکته قابل تامل این است که آیا اساسا این ارگانِ مسئول، با سامانه های شهرداری آشنایی دارد؟ و آیا مطلع نیست که همه اطلاعات مرتبط با درختان به صورت مستند  ثبت و ضبط می شود؟ از سوی دیگر این روزها به مدد شبکه های اجتماعی و حساسیت شهروندان در حفظ و نگهداری از فضای سبز این قبیل اقدامات قابل پنهان کاری نیست.

پیرهادی افزود: خشک شدن و قطع درختان متاسفانه با مسامحه و یا سواستفاده برخی افراد به یک رویه تبدیل شده است که جلوی این رویه را خواهیم گرفت و از این به بعد به نحوی عمل خواهیم کرد که هزینه های این کار به عواید احتمالی آن برای افراد نصرفد .

4

رییس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تأکید کرد: در خصوص این مجموعه با توجه به بازدید 29 آبان ماه سال 95 کارشناسان سازمان بوستان ها و فضای سبز 17 اصله درخت از ضلع جنوب زمین تنیس بانوان بدون مجوز انتقال و به صورت غیرکارشناسی، جابجا شده اند و تعدادی خشک و تعدادی آسیب دیده اند. به علاوه طی بازدید و پلاک کوبی درختان در تاریخ 30 دی ماه 98 تعداد 19337 اصله درخت سبز و 130 اصله درخت خشک و 26 اصله درخت سقوطی و 12 اصله درخت کسر شده و 3 اصله درخت نیز مجددا قطع شده است.

وی افزود: در بازدید بعدی کارشناسان سازمان بوستانها از کمیته ملی المپیک در تاریخ آبان99 ، تعداد 3 اصل درخت خشک و 40 اصله درخت دیگر نیز کسر شده است.

پیرهادی افزود: و در نهایت طی بررسی به عمل امده از سوی کارشناسان محترم رسمی دادگستری در طی سالهای 95 تا 99، تعداد 253 اصله درخت در اثر عدم رسیدگی و کمبود آب، خشک و یا کسر شده است.

وی گفت: لازم به توضیح است خشک شدن درختان به هر دلیلی که باشد مطابق با ماده 8 آئین نامه اجرایی قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، قطع، جابجایی و سربرداری درختان مستلزم اخذ مجوز از کمیسیون ماده 7 بوده و شهرداری و شهروندان تحت هیچ شرایطی قبل از دریافت مجوز لازم، مجاز به قطع درخت، سربرداری و جابجایی آن نخواهند بود.

به گفته پیرهادی، در بررسی اولیه پرونده مورد نظر بدون توجه به محتویات پرونده و ادله ابراز شده علیرغم تمامی این موارد که فرضیه مشخص تخریب باغ را دارد، با وجود از بین رفتن تعداد زیادی از درختان، تنها به استناد نظریه کارشناس که حکایت از غیر عمدی بودن داشته، حکم به برائت متهم صادر نموده اند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: با توجه به تبصره یک ماده 4 قانون حفظ و گسترش فضای سبز، قطع درختان در هر محل با هر مساحت بدون کسب اجازه و طبق مقررات این قانون ممنوع است.

پیرهادی عنوان کرد: طبق تبصره چهارم ماده واحده مصوبه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز محکومیت مرتکبین قطع ، از بین بردن درخت با مجازات قانونی و پرداخت خسارت، مانع از اخذ عوارض مقرر در این مصوبه نیست.

وی خطاب به حجت الاسلام اژه ای، ریاست قوه قضائیه اعلام کرد که از شما مجدانه درخواست میکنم که با جدیت پیگیر مطالبات به حق مردم و نمایندگان شهر باشید و بازوی پرقدرت اجرای عدالت در مقابل خلافکاران و تضییع کنندگان حقوق عامه از هر صنف و دسته ای باشید.

مهدی چمران هم  درمورد از بین رفتن درختان در باشگاه انقلاب گفت: متاسفانه برخی از سازمان ها درخت هایشان را خشک می کنند و با توان و مدیریتی که دارند حکم برائت از دادگاه می گیرند. در حالی که تعداد زیادی از درختان قطع شده است و امیدواریم در دادگاه تجدید نظر این مساله مجددا بررسی شود.

وی افزود: جریمه و برخورد تنها برای مردم نیست و سازمان‌ها و نهادها نیز باید متعهد به اجرای قانون باشند.

در جلسه امروز نرجس سلیمانی  هم در تذکری در باب بهبود وضعیت،حفظ و توسعه فضای سبز عمومی شهر تهران اعلام کرد: متاسفانه با توجه به تشدید سرعت خشک شدن درختان در غرب تهران به طور مشخص منطقه 21 و پارک چیتگر واقع در منطقه 22 که میتوان بخشی از این خشک شدن را بحران کم آبی و کمبود بارش هم دانست، اما با توجه به سرعت و حجم آن عوامل دیگری را هم شامل می شود ،که نیازمند ارائه گزارش سازمان بوستان ها و فضای سبز است، و تا آنجایی که عوامل انسانی و قابل رفع شدن وجود دارد باید به طور عاجل مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به احداث دریاچه خلیج فارس و هدایت آبهای سطحی اطراف آن و ضرورت عملیات زهکشی آبخیز داری که یک فرصت به جهت توسعه پایدار فضای سبز در منطقه22 و پارک چیتگر است شهرداری منطقه و سازمان های ذی ربط گزارشی از نحوه و چگونگی بهره برداری از این فرصت جهت اطلاع شورا ارائه نمایند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه تذکر خود از مجموعه شهرداری درخواست کرد تا با توجه به احداث بزرگراه شرقی-غربی شهید همدانی در ضلع جنوبی دریاچه خلیج فارس و ضلع شمالی پارک چیتگر و همچنین خشک شدن بی رویه فضای سبز در منطقه غربی تهران به طور مشخص پارک چیتگر و منطقه 21 به عنوان حوزه پایین دست دریاچه گزارش پیوست زهکشی و آبخیزداری این مسیر جهت مطالعه و دقیق به اعضای شورا ارائه شود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه یکی از تهدید هایی که می تواند به فرصت بالقوه ای برای حفظ و توسعه فضای سبز در هر دو منطقه 21 و 22 تبدیل بشود، استفاده از ظرفیت آب حاصل آمده از تصفیه پساب فاضلاب خانگی است خاطر نشان کرد: با توجه به این که اولویت اجرای شبکه فاضلاب منطقه 22 در جبهه شمالی دریاچه خلیج فارس استوار شده احداث سریع تصفیه خانه اختصاصی برای تامین منابع آبیاری جنوبی منطقه 21 و بخش هایی از منطقه 22 ضرورت دارد.