به گزارش اکوایران، پس از آنکه قیمت‌های آتی نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت هر کدام با کاهش حدود 6 درصدی در هفته منتهی به 12 آبان همراه شدند، قیمت نفت طی امروز افزایش یافت.

به نوشته رویترز، این افزایش قیمت پس از آن اتفاق افتاد که عربستان سعودی و روسیه به عنوان صادرکنندگان بزرگ نفت خام در جهان مجددا تأکید کردند که کاهش داوطلبانه عرضه نفت را تا پایان سال جاری میلادی ادامه خواهند داد؛ خبری که قیمت نفت را با رشد یک درصدی همراه کرد.

قیمت آتی نفت برنت با رشد 1/21 درصدی به 85 دلار و 92 سِنت به ازای هر بشکه افزایش پیدا کرد،‌ در حالیکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افزایش 1/33 درصدی به 81 دلار و 58 سِنت به ازای هر بشکه رسید.

عربستان سعودی تأیید کرده که این کشور به کاهش داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز ادامه خواهد داد تا سطح تولید نفت را در حدود 9  میلیون بشکه در روز نگه دارد.

روسیه نیز تأکید کرده که به کاهش داوطلبانه 300 هزار بشکه در روز از نفت خام و فراورده‌های نفتی صادراتی خود تا پایان ماه دسامبر ادامه می‌دهد.

کارشناسان اعلام کرده‌اند به دلیل اینکه میزان عرضه نفت در سه ماهه نخست سال 2024 از تقاضا بیشتر خواهد بود، این احتمال وجود دارد که عربستان و روسیه برای توازن بخشیدن به بازار،‌ به سیاست کاهش صادرات نفت خام ادامه دهند.

اما این افزایش قیمت ممکن است با کاهش تولید نفت خام در پالایشگاه‌های چین ادامه نداشته باشد. از عوامل کاهش تولید نفت خام در چین می‌توان به کاهش سود و فرصت‌های صادراتی محدود تا پایان سال جاری میلادی اشاره کرد.

یکی از کارشناسان به نام «تاماس وارگا» به رویترز اعلام کرده:‌ «واکنش به تصمیم عربستان و روسیه برای ادامه کاهش عرضه نفت تا پایان دسامبر تا اندازه‌ای تحت تأثیر کاهش مورد انتظار از تولید نفت در پالایشگاه‌های چین طی ماه جاری میلادی قرار گرفته است».