به گزارش اکوایران، ایران از چندین پروژه برای افزایش تولید نفت خود در همکاری با شرکت‌های داخلی رونمایی کرده است.

براساس گزارش بلومبرگ، این دومین ابتکار ایران در روزهای اخیر برای اهرم کردن منابع داخلی در جهت توسعه بخش انرژی بوده است. طی روز یکشنبه (27 اسفند)، قراردادهایی به ارزش بیش از 13 میلیارد دلار با شرکت‌های ایرانی امضا می‌شود تا میزان تولید نفت در شش میدان نفتی تا 350 هزار بشکه در هر روز افزایش یابد.

این پروژه‌ها شامل توسعه میدان نفتی عظیم آزادگان - که میزان ذخایر نفت آن 32 میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود - و میدان نفتی آذر است.

طبق اعلام بلومبرگ، روی آوردن ایران به شرکت‌های داخلی در سال 2018 سرعت گرفت، یعنی زمانی که شرکت‌های چندملیتی به دلیل خروج دونالد ترامپ - رئیس‌جمهور وقت آمریکا - از توافق هسته‌ای با ایران و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه تهران، بازار انرژی ایران را ترک کردند.

این قراردادهای جدید، بزرگ‌ترین قراردادهای نفتی ایران در یک دهه اخیر محسوب می‌شوند. در سال 2022، کنسرسیومی متشکل از شرکت‌ها و بانک‌های داخلی ایران مأموریت یافت تا با سرمایه‌گذاری لازم به مبلغ 7 میلیارد دلار، توسعه میدان نفتی آزادگان را انجام دهد.

ایران همچنین هفته گذشته اعلام کرد با اعطای قراردادهایی به شرکت‌های داخلی به ارزش 20 میلیارد دلار و در رقابت با قطر، تولید در میدان گازی پارس جنوبی را افزایش خواهد دهد.