هزینه های جراحی ارتوپدی در ایران ممکن است بسیار بالا باشد مخصوصا اگر بیمار بیمه درمانی نداشته باشد یا بیمه او کل هزینه های درمانی را پوشش ندهد. در ایران برخی بیماران به دلیل هزینه های بالای جراحی یا به این دلیل که نمیتوانند برای دوران نقاهت از محل کار خود مرخصی بگیرند از انجام جراحی منصرف می شوند.

هزینه جراحی ارتوپدی

جراحی ارتوپدی برای درمان بیماری هایی همچون انواع آرتروز زانو و یا دیگر مشکلات منجر به زانو درد و همچنین  درمان درد ستون فقرات انجام میشود. هزینه روش های جراحی نسبت به سایر روش ها بیشتر است. برای مثال هزینه جراحی تعویض مفصل ران از هزینه بخیه زدن رباط به آرنج بسیار بیشتر است. عوامل تاثیر گذار بر هزینه جراحی ارتوپدی عبارتند از:

  • آیا بیمار بعد از جراحی باید در بیمارستان بستری شود یا خیر. معمولا جراحی که نیاز به بستری داشته باشد هزینه بیشتری هم دارد.

  • نوع بیهوشی. جراح با توجه به میزان تهاجمی بودن جراحی و مدت زمان آن از روش های مختلفی بیهوشی مانند بیهوشی موضعی، آرام بخش های تزریقی، آرامبخش های خوراکی، بیهوشی عمومی یا ترکیبی از این موارد استفاده می کند.

  • هزینه جلسه مشاوره. جراح معمولا برای جلسه مشاوره و جراحی هزینه خود را دریافت می کند.

  • معاینات و آزمایش ها. جراح ارتوپد ناحیه آسیب دیده را معاینه میکند و ممکن است تشخیص دهد شما نیاز به آزمایش هایی مانند اشعه ایکس، ام آر ای یا سی تی اسکن دارید. در برخی موارد خاص ممکن است پزشک برای معاینه و مشورت بیشتر بیمار را به سایر مختصصان ارجاع می دهد.

  • محل انجام جراحی. در برخی موارد پزشک جراحی را در مطب شخصی انجام میدهد درحالی که در برخی موارددیگر باید جراحی در بیمارستان انجام شود. هر اتاق عمل امکانات خاص خود را دارد در نتیجه هزینه ها با هم متفاوت است.

  • دوران نقاهت و مرخصی از کار هم میتواند برای شما یک هزینه پنهان باشد. با توجه به اینکه ممکن است شما بعد از جراحی نیاز به استراحت و ریکاوری داشته باشید باید از محل کار مرخصی بگیرید. روش های کم تهاجمی مانند «تزریق پلاکت غنی شده‌ی خون در زانوی آرتروزی (پی آر پی زانو)» از رایج ترین روش های درمانی هستند که نیاز به استراحت ندارند.

هزینه های جراحی ارتوپدی باعث افزایش روش های درمانی مکمل شده است.

پرداخت هزینه های جراحی میتواند بسیار سنگین باشد و در بیشتر موارد بیمار را از جراحی منصرف میکند. متاسفانه افرادی که درآمد بالایی ندارند قادر به پرداخت هزینه های جراحی نیستند. طبق یک تحقیق انجام شده 7.5 درصد از مردم ایران هزینه های درمانی شان بیشتر از درآمد شان است که این میزان درمناطق شهری 2.3 درصد و در مناطق روستایی 3.4 درصد است. نسبت کلی هزینه های بسیار سنگین بیمارستان ها 35.9 درصد است. نتایج حاصل از این تحقیق نشان میدهد که هزینه های درمانی در ایران نسبت به درآمد مردم نسبتا بالا است.

با توجه به این موضوع درمان ها و دارو های مکمل و غیر جراحی در حال افزایش است. مردم ترجیح می‌دهند درمان های مکمل را به جای جراحی انتخاب کنند چون هزینه های کمتری دارد. درمان های مکمل می‌توانند موثر باشند اما همه بیماری ها با روش های مکمل درمان نمی‌شوند. اما با این حال اکثر مردم از دارو های مکمل برای کنترل بیماری استفاده می‌کنند.

سایر دلایل افزایش درمان های مکمل

علاوه بر هزینه های جراحی عوامل دیگری هم وجود دارد که استفاده از درمان های مکمل را افزایش میدهد. این عوامل عبارتند از:

مراجعه به پزشک زمان بیشتری نیاز دارد.

پزشکان میتوانند در مدت کوتاهی مشکل بیمار را برطرف کنند اما باید قبل از شروع درمان بیمار را معاینه کنند. تحقیقات نشان میدهد همه بیماران احساس نمی‌کنند که معاینات پزشکی برای آنها کافی باشد. آنها احساس می‌کنند پزشک به مشکلات آنها دقت نمیکند. این موضوع باعث میشود بیماران به درمان های مکمل روی بیاورند.

احساس کنترل بیشتر

در برخی موارد بیمار احساس میکند پزشک توجهی به حرف ها و خواسته های او ندارد. بسیاری از مردم معتقدند که درمان های مکمل به آنها اجازه میدهد نقش فعال تری در روند درمان و بهبودی خود داشته باشند. این موضوع زیر نظر پزشک آنها اتفاق می‌افتد.

دیدگاه مثبت

اگر بیمار دید مثبتی به سلامت خود داشته باشد تا حد زیادی در درمان درد های اسکلتی و عضلانی او تاثیر گذار است. بیمار باید به درمان خود امیدوار باشد حتی اگر پزشک معتقد باشد درمان بیماری سخت است. درمان های مکمل به برخی بیماران کمک میکند تا امید بیشتری به روند درمان داشته باشند.

راحت بودن با ماساژ، صحبت و زمان

برخی بیماران ممکن است از ماساژ، صحبت و زمانی که با یک درمانگر تجربه میکنند احساس رضایت و ارامش داشته باشند. یک پزشک خوب میتواند در طول روند درمان نقش حمایتگر داشته باشد. برای مثال یک پزشک با تجربه و دلسوز زمانی را به برقراری ارتباط عاطفی با بیمار اختصاص میدهد. این مسئله می‌تواند باعث ایجاد آرامش و اطمینان در بیمار شود و کیفیت زندگی او را بهبود بخشد.

آیا درمان های مکمل موثر هستند؟

طبق مطالعات انجام شده درمان مکمل در روند درمان بیمار اثر گذار است و باعث بهبود کیفیت زندگی او میشود. اما با توجه به اینکه برخی مشکلات نیاز به جراحی دارند و چون هزینه های جراحی سنگین است درمان های مکمل می‌توانند به طور موقت باعث تسکین بیماری شوند و زمان جراحی را به تاخیر بیندازند.