در مرحله اول پزشک متخصص روش‌های غیر جراحی را برای درمان این ناهنجاری‌ها بکار می‌گیرد. درصورتی‌که درمان‌های غیر جراحی افتادگی شانه مؤثر واقع نشوند، پزشک متخصص جراحی را به شما پیشنهاد خواهد کرد. برای درمان افتادگی شانه، معمولاً جراحی باز گزینه مناسب‌تری است. بااین‌وجود، پزشک متخصص باید تشخیص دهد که کدام روش جراحی برای درمان مشکل شما بهتر است. هزینه جراحی افتادگی شانه به موارد مختلفی بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم فاکتورهای مؤثر در هزینه جراحی افتادگی شانه را به‌طور کامل موردبررسی قرار دهیم.

هزینه جراحی افتادگی شانه

جراحی شانه توسط جراحان ارتوپد انجام می‌شود، بسیاری از این جراحان درزمینه درمان بیماری‌های شانه تخصص دارند و می‌توانند بیماری‌هایی نظیر آرتروز شانه و شانه یخ‌زده را درمان نمایند. به‌علاوه این جراحان قادر هستند بیماری‌ها و ناهنجاری‌های وضعیتی و مادرزادی مانند سینه‌هایی مانند سینه‌های کبوتر را نیز درمان کنند.

هزینه جراحی افتادگی شانه بسته به شرایط بیمار متفاوت می‌باشد. در جلسه مشاوره جراح در مورد هزینه‌ جراحی با شما صحبت می‌کند و همچنین در خصوص هزینه‌های اضافی نیز به شما مشاوره می‌دهد. بدین ترتیب می‌توانید برآورد کاملی از هزینه‌ها داشته باشید و با خیال راحت برای جراحی اقدام کنید

هزینه‌های مازاد جراحی افتادگی شانه

برای کاهش یا از بین بردن درد در طول یک جراحی باز فرد باید تحت بیهوشی کامل قرار گیرد و این کار هزینه‌ای جدا در بر خواهد داشت. در جراحی‌های تهاجمی بیمار معمولاً باید چند روزی در بیمارستان بستری شود. درست مانند هتل هر شب اقامت در بیمارستان هزینه دارد و این باعث می‌شود تا هزینه‌های کلی جراحی افتادگی شانه افزایش پیدا کند. اگرچه افرادی که جراحی آرتروسکوپی انجام داده‌اند می‌تواند چند ساعت بعد از جراحی مرخص شوند. چند هفته قبل از جراحی فرد باید خود را برای چندین هفته توان‌بخشی در یک مرکز فیزیوتراپی اماده کند.

چه عواملی بر میزان هزینه‌های افتادگی شانه تأثیر می‌گذارند؟

صرف‌نظر از این‌که تحت چه درمانی هستید، عوامل مختلفی می‌توانند بر روی هزینه‌های آن تأثیر بگذارند. به‌طورکلی 3 عامل اصلی وجود دارد که باعث تفاوت در هزینه‌های درمان می‌شوند:

میزان امکانات

بیمارستانی که در آن درمان خود را انجام می‌دهید بر روی میزان هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد. انجام جراحی افتادگی شانه و بستری شدن در یک بیمارستان هزینه متفاوتی با جراحی شدن در یک مرکز جراحی سرپایی دارد. به دلیل این‌که امکانات و تجهیزات مراکز جراحی بیمارستانی بیشتر می‌باشد فرد باید هزینه‌ی بیشتری پرداخت کند.

داشتن یا نداشتن بیمه

هزینه جراحی افتادگی شانه می‌تواند بسته به نوع بیمه فرد متفاوت باشد. بخش زیادی از این تفاوت به این بستگی دارد که بیمه چه میزان از هزینه‌های جراحی را پوشش می‌دهد. درصورتی‌که بیمار بیمه سلامت نداشته باشد باید تمامی هزینه‌های جراحی را خودپرداخت نماید.

لوکیشن بیمارستان

منطقه و حتی شهری که در آن زندگی می‌کنید می‌تواند بر روی هزینه‌های جراحی افتادگی شانه تأثیر بگذارد. درصورتی‌که شما در یک شهر کوچک زندگی می‌کنید که تعداد مراکز درمانی آن کم است می‌توان انتظار داشت که هزینه‌ی کمتری را در مقایسه با شهرهای بزرگ پرداخت نمایید.

به‌طور مثال هزینه جراحی افتادگی شانه در تهران، با توجه به امکاناتی که به بیمار ارائه می‌شود، در مقایسه با شهرهای کوچک همچون بوشهر بیشتر می‌باشد.

دیگر عواملی که بر هزینه‌های جراحی شانه تأثیر می‌گذارند.

دارو

پزشک ممکن است بعد از جراحی برای شما داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک تجویز نماید. برای جلوگیری از پرداخت هزینه‌ی زیاد باید از داروهایی استفاده کنید که تحت پوشش بیمه قرار دارند. همچنین می‌توانید از پزشک بخواهید درصورتی‌که جایگزین عمومی برای همان داروها وجود دارد آن‌ها را تجویز نماید تا هزینه‌ها کاهش پیدا کند.

مراجعات اضافی به مطب

در برخی موارد ممکن است مجبور شوید برای جلسات مشاوره با جراح قبل از انجام جراحی هزینه‌ی جداگانه پرداخت کنید. همچنین به‌طورمعمول در طول یک سال بعد از جراحی  باید برای معاینات روتین هر سه ماه یک‌بار به پزشک مراجعه نمایید. بعد از گذشت این زمان بیمار باید هر یک سال یک‌بار به پزشک مراجعه کند. مگر این‌که مشکلی پیش بیاید. در خصوص این‌که آیا هزینه‌های این جلسات معاینه با هزینه‌های کلی جراحی حساب می‌شود یا خیر با پزشک صحبت نمایید.

فیزیوتراپی و توانبخشی

داشتن جلسات فیزیوتراپی بعد از انجام جراحی در به دست آوردن قدرت و تحرک پذیری شانه بسیار ضروری است. تعداد جلسات فیزیوتراپی موردنیاز  به‌شدت جراحی بستگی دارد اما در خاطر داشته باشید که پیگیری جلسات توان‌بخشی در موفق بودن نتیجه جراحی نقش مؤثری دارد.

چک‌لیست جراحی افتادگی شانه

  • هزینه‌های کلی جراحی افتادگی شانه را به پزشک بررسی نمایید. از پزشک بخواهید که در خصوص این‌که هر هزینه مربوط به چه بخشی می‌باشد توضیحاتی ارائه دهد و آن را ثبت نمایید.

  • از پزشک بخواهید تا در صورت امکان جراحی را در یک مرکز جراحی سرپایی انجام دهد.

  • بررسی کنید که تمامی کادر درمانی که در جراحی شما نقش دارند در یک برنامه بیمه قرار دارند. گاهی ممکن است یکی از این افراد مانند متخصص بیهوشی خارج از این شبکه قرار داشته باشد. می‌توانید با پرس جو از جراح خود مطمئن شوید که تمامی این افراد در یک برنامه بیمه قرارگرفته‌اند.

  • در خصوص هزینه اقدامات و درمان‌های اضافی که ممکن است در طول پروسه درمان به آن‌ها احتیاج شود با پزشک خود صحبت کنید.

علت افتادگی شانه در افراد مبتلابه این عارضه چیست؟

افتادگی شانه در افراد مختلف علل متفاوتی دارد. برخی از شایع‌ترین علل این عارضه عبارت‌اند از:

  • نشستن یا ایستادن به حالت قوز

  • اسکولیوز

  • نشستن‌های طولانی‌مدت پشت کامپیوتر

  • ناهنجاری‌های مادرزادی

کدام جراحی برای درمان افتادگی شانه مناسب‌تر است؟

به‌طورمعمول برای درمان بیماری‌های رایج شانه مانند افتادگی شانه به جراحی احتیاج است. این جراحی دامنه‌های مختلفی دارد  و از جراحی‌های نیمه تهاجمی به روش آرتروسکوپی (که در آن تجهیزات جراحی از طریق یک بریدگی کوچک بر روی شانه به درون بدن وارد می‌شوند) تا جراحی‌های قدیمی‌تر که در آن به چاقوی جراحی و بخیه احتیاج است را شامل می‌شود.

برای درمان شانه افتاده دو روش جراحی رایج وجود دارد. در صورت موفقیت‌آمیز نبودن درمان‌ها و جراحی‌های کم تهاجمی باید از روش‌هایی مانند آرتروسکوپی و جراحی باز استفاده نمود.

معمولاً انتخاب جراح برای درمان افتادگی شانه، جراحی باز می‌باشد. بااین‌وجود، به‌طورقطع نمی‌توان گفت کدام جراحی برای این ناهنجاری مناسب‌تر است. جراح با توجه به‌شدت ناهنجاری و پس از بررسی سوابق پزشکی بیمار، بهترین گزینه جراحی را به ایشان پیشنهاد خواهد کرد.

جراحی باز

جراحی باز شامل جراحی‌های سنتی می‌شود که در آن از طریق بافت همبند شانه به قسمت آسیب‌دیده می‌رسند. برای انجام این جراحی، جراح یک بریدگی به طول تقریبی 5 سانتی‌متر در بالای قسمت آسیب‌دیده ایجاد می‌کند.

 آرتروسکوپی

این روش که به معنای وسیله‌ای برای مشاهده مفاصل می‌باشد در مقایسه با جراحی باز تهاجم کمتری دارد و در آن از تجهیزاتی مخصوص برای رسیدن به بافت همبند شانه استفاده می‌شود. یک بریدگی کوچک 5 میلی‌متری برای واردکردن این تجهیزات کافی می‌باشد. این تجهیزات شامل یک دوربین بسیار کوچک می‌باشد که جراح را قادر می‌سازد تا مفاصل را دیده و به‌طور دقیق بر روی آن‌ها کار نماید.