پیش از انتخابات منتظر توافق باشیم؟

با وجود همه ضد و نقیض ها و اخبارهای متفاوت، از جلسات محرمانه تا نشست های مجازی، گفت و گوهایی از روز سه شنبه بصورت حضوری در وین آغاز می شود.

تهران و واشنگتن از این مذاکرات چه چیزی را مطالبه می‌کنند؟

 

شواهد در باره توافق زودهنگام چه می گوید ؟

هادی خسروشاهین، کارشناس مسائل بین الملل در تحلیلی به این مسئله پرداخته است

با وجود همه ضد و نقیض ها و اخبارهای متفاوت، از جلسات محرمانه تا نشست های مجازی، گفت و گوهایی از روز سه شنبه بصورت حضوری در وین آغاز می شود. می توان پیش بینی کرد که در انتظار گفت و گوهای طولانی باید باشیم. در این گفت و گوها احتمالا تلاش خواهد شد طرفین بر سر یک مدل و چارچوب کاری مشترک به توافق برسند.

ایران و آمریکا در این گفتگوی غیرمستقیم به دنبال چه چیزی خواهند بود؟ احتمالا ایران در گام اول خواهد خواست که امریکا سریعا تحریم ها را تعلیق کند ولی این کار احتمالا عملی نخواهد بود

در طرف مقابل آمریکا نیز احتمالا در مذاکرات دستور کار اول تعلیق موقت و بعد احیای برجام را پیش خواهد برد ولی این کار هم مورد رضایت ایران نخواهد بود؛چرا که ایران حاضر نیست از اهرم غنی سازی ٢٠درصدی خود در ازای کاهش تحریم ها نه تعلیق کامل صرف نظر کند.

در این بین تمام تلاش میانجیگران این خواهد بود که ایران بپذیرد که امریکا صرفا به یک بیانیه برای بازگشت به برجام اکتفا کند و سپس بر اساس این اعلامیه طرفین بر سر یک نقشه راه برای بازگشت همزمان به توافق برسند. در اینجا ممکن است گفت وگوهای غیر مستقیم به گفت و گوهای مستقیم تبدیل شود؛ چون با صدور این اعلامیه زمینه برای بازگشت غیررسمی آمریکا به کمیسیون مشترک برجام فراهم می شود.

یا این اختلاف نظرها اخرین تلاش های ذینفعان برجام را قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران و تاریخ انقضای توافق ایران و آژانس با بن بست مواجه می کند یا با فشار میانجیگران، ایران و امریکا  به یک نقطه تعادلی می رسند. ممکن است این تلاش ها در اواخر ماه اوریل به نتیجه برسد که اگر اینچنین شود شاهد احیای برجام قبل از انتخابات ریاست جمهوری خواهیم بود. همچنین این احتمال هم وجود دارد که این مذاکرات تا اواسط ماه می به درازا بینجامد در اینصورت استارت احتمالی اجرای نقشه راه به پس از انتخابات ایران در خرداد و تیر موکول می شود.

اگر چه طرف ایران از اهرم فشار تاریخ انقضای توافق با آژانس برخوردار است اما باید توجه داشت که طرف مقابل نیز اهرم اسنپ بک را در اختیار دارد و همین مساله می تواند روزنه مذاکرات را تا سپتامبر و دولت بعدی در ایران حفظ کند.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد