ریزش ۲۰ درصدی دلار مثل ۹۴؟

این روزها شباهت بسیاری با اوایل دولت روحانی دارد.پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، مذاکرات با ۵+۱ آغاز شد که نهایتا به توافق نهایی برجام در ۲۳ تیر ۹۴ ختم شد.

شاهد تکرار تاریخ خواهیم بود؟

معاملاتش داغ نیست ولی اخبارش داغ تر از همیشه.

این روزها همه چشم ها به اسکناس سبز رنگ است.

هر خبری از تهران و وین و واشنگتن و ریاض هم که منتشر میشود بلافاصله بر قیمتش اثر میگذارد.

عجالتا که برآیند قیمت ها به سمت پایین بوده و قیمت دلار وارد کانال ۲۱ هزار تومان شده.

گشایش های احتمال سیاسی و نزدیک شدن به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این روزها گمانه زنی در مورد کاهش قابل اعتنای دلار را ایجاد کرده هرچند که برخی فعالان اقتصادی شناخته شده معتقدند دلار احتمال کمی دارد که زیر ۲۱ هزار تومان بیاید، اما گویا انتظارات متفاوت است.

ناگفته نماند که برخی هم به آینده قیمت بدبیننت و معتقدند بعد از انتخابات با جهش قیمتی مواجه خواهیم شد اما این روزها شباهت بسیاری با اوایل دولت روحانی دارد.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، مذاکرات با ۵+۱ آغاز شد که نهایتا به توافق نهایی در ۲۳ تیر ۹۴ ختم شد. اولین واکنش بازار پس از انتشار خبر، ریزش ۲۰ درصدی دلار بود . قیمت از ۳۷۰۰ به زیر ۳ هزار تون رسید.

اگر قرار به مشابهت باشد یعنی دلار باید به حدود ۱۷۵۰۰  برسد اما بعید است شرایط مشابه باشد در آن زمان برآوردها از آثار اقتصادی برجام دست بالا بود.

بسیاری انتظار ورود خیل عظیم سرمایه گذاران خارجی و همکاری بانک های خارجی با بانک های ایرانی و حل و فصل نقل و انتقالات ارزی کشور داشتند اتافاقاتی که محقق نشد و شاید ناشی از رویکرد هیجان زده آن سال ها بود.

با این حال در همان مقطع هم دلار پس از افت به زیر ۳ هزار تومن، در نهایت در محدوده ۳۳۰۰ تا ۳۵۰۰ تثبیت شد.

افزایش نرخ سود بانکی در آن مقطع به عنوان یکی از دلایل تثبیت ۳ ساله دلار در آن مقطع شناخته میشود.

به نظر شما دلار مثل ۹۴ ، بیست درصد ریزش خواهد داشت؟

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد