شهرزاد درخشانی

شهرزاد درخشانی

آخرین مطالب شهرزاد درخشانی

۰۸:۲۵
مصرف سرانه برق در ایران همواره روندی صعودی داشته است. این در حالی است که بخش‌های مختلف (خانگی، صنعتی، کشاورزی و...) سهم یکسانی را از این رشد در اختیار نداشته‌اند.
۰۳:۵۶
وقتی دخل و خرج دولت‌ها با هم نخواند و با کمبود درآمد مواجه باشند کسری بودجه عمیق‌تر می شود. آن وقت دولت مجبور به درآمدزایی از راه‌‌های مختلف است تا عمق کسری خود را کم کند. موضوعی که از مهم‌ترین عوامل رشد تورم به شمار می‌رود. در همین رابطه یکی از روش‌های درآمدزایی دولت فروش اوراق مالی است تا در سررسید مشخص با نرخ سود معلوم آن را بازگرداند.
۰۲:۵۷
خصوصی‌سازی و مولدسازی دو واژه‌ای است که در سال‌های اخیر بارها دیده و شنیده شده است. دولت‌ها از دهه ۸۰ تاکنون در تلاش برای انتقال مالکیت اموال دولت به بخش خصوصی بوده‌اند تا در نتیجه آن بهره‌وری و رقابت در صنعت افزایش پیدا کند.
اکوایران: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در خرداد امسال، قیمت خانه در 7 منطقه تهران نسبت به اردیبهشت‌ماه کاهش یافته است.
طبق گزارش اخیر بانک جهانی، دولت ایران طی سال‌های مالی اخیر پرداخت‌های حمایتی به پنجک اول را افزایش داده و سهم «کمک‌های نقدی موقت، خیریه‌ای و کمک‌هزینه‌ای» به آن‌ها افزایش یافته است.
در 13 سال گذشته، تورمی که به کل کالاهای تولیدی در اقتصاد ایران تحمیل شده، معمولاً بیشتر از تورمی بوده که به سبد مصرفی خانوارها برخورد کرده است.
۰۶:۰۵
تامین معاش یکی از مهمترین وظایف سرپرستان خانوار است که در این سال‌ها با مشکلات زیادی مواجه شده است. انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور و دانشکده علوم تغذیه و رژیم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران سبدی را برای افراد در نظر گرفته که نیاز روزانه آن‌ها را تامین می‌کند. اما مقایسه هزینه تامین این سبد با حداقل دستمزدی که افراد در یک ماه کسب می‌کنند حقایق مهمی را از وضعیت معاش در سال‌های گذشته نشان می‌دهد.
۰۳:۵۶
مرکز آمار ایران نرخ اشتغال و بیکاری کشور در بهار 1403 را اعلام کرد. مطابق این آمار نرخ بیکاری کشور کاهش قابل توجهی داشته و به کمتر از 8 درصد رسیده است. اتفاقی که رکورد مهمی در دو دهه اخیر محسوب می‌شود.
اکوایران: داده‌های مرکز آمار حاکی از آن است که نرخ بیکاری در بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش یافته است. با این حال، نرخ مشارکت نسبت به بهار سال گذشته تغییری نکرده است.
۰۲:۳۹
آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که ایران جزء 10 تولیدکننده برتر فولاد در جهان است. این مسئله باعث می‌شود تا «فولاد» به کالایی تبدیل شود که تولید و مصرف آن در داخل کشور مزیت اقتصادی داشته باشد.

پربازدیدهای شهرزاد درخشانی