به گزارش اکوایران، اقتصاددانان به اصلاح پیش‌بینی‌های خود از اقتصاد ژاپن پرداخته‌ و اعلام کرده‌اند اقتصاد این کشور در سال جاری میلادی کوچک خواهد شد.

به نوشته بلومبرگ، پیش‌بینی‌های جدید یک روز پس از آن اعلام شد که داده‌های تولید ناخالص داخلی این کشور در سه‌ماهه نخست سال 2024 پس از اصلاح، به‌شدت کاهش یافت؛ موضوعی که دوراهی بانک مرکزی ژاپن را در زمانی که گزینه افزایش نرخ بهره نیز وجود دارد، برجسته می‌کند.

طبق گزارش‌های روز سه‌شنبه (12 تیر)، گروه بانکداری فرانسوی «بی‌ان‌پی پاریبا» و شرکت ژاپنی «اس‌ام‌بی‌سی نیکو سکیوریتیز» برآوردهای رشد خود را کاهش دادند و پیش‌بینی کردند نخستین انقباض سالانه اقتصاد ژاپن پس از همه‌گیری در سال 2020، در سال جاری میلادی رقم خواهد خورد.

ریوتارو کنو از اقتصاددانان بی‌ان‌پی پیش‌بینی کرده تولید ناخالص داخلی تا 0/4 درصد کاهش خواهد یافت، در حالیکه اقتصاددانان اس‌ام‌بی‌سی به رهبری یوشیماسا مارویاما اعلام کرده‌اند این کاهش به میزان 0/3 درصد خواهد بود. بی‌ان‌پی و اس‌ام‌بی‌سی پیش‌تر اعلام کرده بودند اقتصاد ژاپن در سال 2024 به شکل اندک گسترش خواهد یافت.

تخمین‌های جدید پس از آن مطرح شده‌اند که دولت ژاپن در روز دوشنبه (11 تیر) گزارشی منتشر کرد که طبق آن، میزان انقباض اقتصادی این کشور در سه‌ماهه نخست از 1/8 درصد به 2/9 درصد افزایش پیدا کرده است.

تغییر در پیش‌بینی‌های اقتصادی در مباحث اعضای بانک مرکزی ژاپن که قرار است در پایان ماه جاری میلادی جلسه‌ای داشته باشند، لحاظ خواهد شد. یک نفر از هر سه اقتصاددانی که در نظرسنجی هفته گذشته شرکت‌ کرده‌اند، انتظار دارند در این جلسه نرخ بهره ژاپن افزایش پیدا کند.

براساس گفته‌های یوشیکی شینکه، اقتصاددان ارشد مؤسسه تحقیقاتی دای-ایچی لایف، بانک مرکزی ژاپن با توجه به تجدید نظر در ارقام تولید ناخالص داخلی، احتمالا پیش‌بینی خود را برای سال مالی جاری از 0/8 درصد به حدود 0/5 درصد کاهش خواهد داد.

علاوه بر نشانه‌های جدید از ضعف اقتصادی، کازو اوئدا - رئیس‌ بانک مرکزی ژاپن - و هیئت مدیره او باید ریسک‌های صعودی تورم را در نظر بگیرند زیرا ین همچنان در حال کاهش است. ارزش این ارز در این هفته به پایین‌ترین سطح 38 ساله خود رسید و برخی از اقتصاددانان در صورت تغییر نکردن نرخ بهره در 31 جولای، خطر کاهش بیشتر ارزش ین را پیش‌بینی می‌کنند.

همچنین تردیدهای فزاینده‌ای در مورد احتمال روند مثبت رشد اقتصادی ژاپن در دوره آوریل تا ژوئن وجود دارد.

شینکه و تارو سایتو از مؤسسه تحقیقات NLI پیش‌بینی می‌کنند که رشد سالانه سه‌ماهه دوم در مقایسه با سه‌ماهه قبل، کمتر از 2 درصد خواهد بود.

شینکه گفته: «ریسک افزایش نرخ بهره در این ماه وجود دارد، اما اگر فقط به داده‌های اقتصادی نگاه کنید، این یک حرکت ناشیانه از سوی بانک مرکزی ژاپن خواهد بود.»