به گزارش اکوایران بنا به آخرین گزارش منتشر شده از مرکز آمار، تورم ماهانه مصرف کننده در شهریور امسال 2.2 درصد برآورد شده که کمی نسبت به مرداد ماه افرایش داشته است. همچنین تورم نقطه به نقطه نیز در 49.7 درصد به ثبت رسیده، به بیان ساده تر خانوار های ایرانی در شهریور ماه 1401 نسبت به شهریور سال گذشته برای تهیه یک سبد کالایی و خدماتی مشخص به طور متوسط یک و نیم برابر بیشتر هزینه کرده اند. بررسی ها نشان می دهد با توجه به اینکه شعله تورم در مرداد و شهریور نسبت به ماه های پیشتر فروکش کرده، شاخص تورم نقطه به نقطه نیز در روند نزولی قرار گرفته است.

اما در مورد شاخص تورم سالانه اوضاع بر همین منوال نیست. تورم سالانه برآورد شده در شهریور امسال 42.1 درصد بوده است، به عبارت دیگر میانگین سطح عمومی قیمت ها در دوازده ماه منتهی به شهریور امسال نسبت به میانگین قیمت ها در دوازده ماه منتهی به شهریور سال گذشته، بالغ بر 42 درصد افزایش یافته است. که نسبت به همین شاخص در مرداد ماه افزایش یافته است. شاخص تورم سالانه یا همان دوازده ماهه برای محاسبه تورم بازه زمانی بلند تری را مورد بررسی قرار می دهد، از همین رو نیز افزایش قیمت ها به مرور و تاخیر نسبت به شاخص تورم نقطه ای دیده می شود. با توجه تورم بالای به ثبت رسیده در خرداد و تیر ماه، طبیعی است که هرچه جلو تر رویم تورم سالانه رشد بالاتری نسبت به تورم نقطه به نقطه داشته باشد.

تورم سالانه رقم خورده در شهریور ماه امسال برای استان کهگیلویه و بویراحمد 47.9 درصد به ثبت رسیده است، این رقم بالاترین تورم سالانه رقم خورده در ماه پایانی تابستان امسال در میان تمامی استان های کشور محسوب می شود. استان مازندران نیز با تورم 47.4 درصدی در جایگاه دوم بالاترین تورم سالانه استانی قرار دارد، همچنین تورم دوازده ماهه در استان آذربایجان غربی نیز بسیار بالا بوده است. در میان تمامی استان های کشور، پایین ترین تورم به ثبت رسیده سالانه در استان خوزستان بوده، نرخ تورم دوازده ماهه در این استان در شهریور به 38 درصد هم نمی رسد. همچنین استان های همدان و سیستان‌ و بلوچستان نیز در زمره استانی هایی هستند که تورم پایینی را به نسبت سایر استان ها در پایان تابستان 1401 به ثبت رسانده اند.

photo_2022-09-30_17-44-38