به گزارش اکوایران، معاملات امروز بازار سهام با رشد شاخص کل آغاز شد و تا پایان معاملات ادامه یافت. در پایان معاملات شاخص کل 25 هزار و 563 واحد بالا‌‌تر از روز قبل ایستاد و به سطح یک میلیون و 563 هزار و 566 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 6 هزار و 479 واحد نسبت به روز شنبه بالا آمد و در رقم 462 هزار و 753 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 229 واحد رشد کرد و به رقم 19 هزار و 768 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 478 نماد رشد قیمت داشتند و 177 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 73 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 27 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود پول حقیقی به بورس

در مجموع معاملات یکشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 198 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

 بیشترین ورود پول حقیقی به سهام کگل (شرکت صنعتی و معدنی گلگهر) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 79 میلیارد تومان بود. پس از کگل، نمادهای غزر (شرکت زر ماکارون) و نوری (شرکت پتروشیمی نوری) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر نمادهای شستا، فولاد، خودرو، خساپا و خچرخش بیشترین خروج پول را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز قیمت سهام تمامی نمادهای معدنی بازار افزایش یافت و گروه استخراج کانه‌های فلزی سبزترین گروه بازار بود. نماد کگل (شرکت گلگهر) بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشت و پس از کگل، نمادهای «تاپیکو» و «فولاد» بیشترین اثر را در رشد شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای «وبانک»، «وبصادر» و «وپارس» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «آریا» و «هرمز» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «مارون» و «زفکا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خگستر و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای گدنا، دی و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

عرضه و تقاضا در معاملات یکشنبه

در معاملات یکشنبه 148 نماد صف خرید داشتند و 16 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 2 درصدی به 612 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش یک درصد افزایش یافت و 254 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 397 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

در پایان معاملات نماد کویر (شرکت فولاد سپید فراب کویر) با صف‌ خرید 48 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از کویر، نمادهای ولصنم (شرکت لیزینگ صنعت و معدن) و نوری (شرکت پتروشیمی نوری) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات، سه نماد صف فروش داشتند، وآذر بیشترین صف فروش را داشت و نمادهای زفکا و انرژی2 در رتبه‌های بعدی بودند.

رشد اندک ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 12 هزار و 891 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 281 میلیارد تومان بود که 2 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 0.8 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 372 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در 3 ماه اخیر است. 

 جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 341 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد کگل و شتران در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خودرو با تعداد یک میلیارد و 278 میلیون و 217 هزار و 991 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد دی و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس