به گزارش اکوایران، ارزش معاملات روز جاری در بورس اوراق بهادار تهران در محدوده‌های 3 هزار و 300 میلیاردتومانی بود که به‌عنوان کمترین میزان ارزش معاملاتی سال 1402 محسوب می‌شود .تا در نهایت در مجموع معاملات خرد بورس، فرابورس و صندوق های قابل معامله روی رقم 8 هزار و 800 همتی قرار گرفته باشد. 

نمادهای شبندر، شستا، شپنا و نماد شبهرن جز تأثیرگذاران مثبت شاخص کل بورس تهران بودند.

شاخص بورس تهران در جریان معاملات روز جاری در محدوده‌های 2 میلیون و 160 هزار واحدی قرار دارد. باوجوداینکه بازار در نیمه اول روند منفی را به خود گرفته بود؛ اما از نیمه‌های دوم به بعد بازار افت روز جاری را جبران کرد و در نهایت با 2 هزار و 700 واحد مثبت کار را به پایان برد. اما ارزش معاملات در پایین‌ترین سطح خود در سال 1402 قرار گرفت.

زیان تلفیقی خودرویی‌ها

خبرهای روز

وزارت صمت اعلام کرد: همۀ اصناف بازار طلا باید هنگام فروش طلا اعم از آب‌شده، سکه و مصنوعات طلا نسبت به صدور فاکتور در سامانه جامع تجارت و تحویل آن به مشتری اقدام کنند.

وزیر امور خارجه ایران که در رأس هیئتی به دوحه سفرکرده است با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دیدار و گفت‌وگو کرد. در این سفر موضوعات مختلف مورد اهتمام دو کشور در حوزه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار خواهد گفت.

رئیس سازمان بازرسی نیز گفت: امسال و با اقدامات دولت قیمت خودرو تعدیل شده است. برخی خودروسازها باز هم باهدف افزایش قیمت قصد عرضه خودرو در بورس دارند که هم ما و هم دولت مخالفت کردیم. 

نمایندگان مجلس با ۱۹۸ رأی موافق، ۴۰ رأی مخالف، ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در مجلس با تصدی «محمدعلی نیک‌بخت» در وزارت جهاد کشاورزی موافقت کردند.

مدیرعامل فرابورس ایران اعلام کرده است که  ۵ شرکت، صبا فولاد، خمیرمایهٔ رضوی، شرکت معدنی زیر مجموعه بنیاد شهید، شرکت دانش‌بنیان نیا، شرکت آسیا ناما و شرکت سهامی عام مس سنگون در صف عرضه اولیه قرار دارند. 

همچنین عرضه اولیه نیان الکترونیک با نماد «نیان» فردا چهارشنبه ۳۱ خردادماه ثبت سفارش خواهد شد. 

 «نیان الکترونیک» به‌عنوان شرکت اصلی و شرکت‌ «نیان باتری خاوران» و «نیان موتور توس» به‌عنوان شرکت‌های فرعی این هلدینگ شناخته می‌شوند. این در حالی است که نیان در سال ۱۴۰۱ باتوجه‌به گزارش حسابرسی نشده، 429 تومان سود به‌ازای هر سهم شناسایی کرده است.

باشگاه ورزشی استقلال در 3ماهه به زیان 51 ریالی رسیده است  و 545 میلیارد ریال زیان شناسایی کرده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با تصویب شورای پول و اعتبار میزان تسهیلات ساخت مسکن به ۳۵ درصد افزایش پیدا کرد‌. پیش‌ازاین برای ۱۲ شهر تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، کرج، اهواز، بندرعباس، بوشهر، قم، ساری و رشت سقف تسهیلات ساخت مسکن برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری نوین هم استفاده کنند، ۶۰۰ میلیون تومان به‌ازای هر واحد بود. به گفته وزیر مبلغ این وام به رقم ۸۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

شاخص بورس تهران در روز جاری عملاً تغییر خاصی را به خود ندید به‌طوری‌که در نیمه اول شاخص کل روند نزولی را به خود گرفته بود؛ اما رفته‌رفته و با شروع نیمه دوم بازار شاخص بورس تهران به اعداد و ارقام بالاتری دست پیدا کرد تا در نهایت با رشد حدود 2 هزار و 700 واحدی کار را تمام کرده باشد.

اما این تغییرات بازار امروز در کنار ارزش کم معاملات باعث ایجاد تغییرات چشمگیر در مفروضات (از منظر تکنیکالی) نشد و همچنان باکس‌های رنگی حمایتی مشخص شده در روی نمودار شاخص کل بورس تهران از درجه اعتبار بر خوردار هستند. 

محدوده قرمزرنگ که به‌عنوان حمایت ازدست‌رفته 2.2 میلیون واحدی شناخته می‌شود در حال حاضر به‌عنوان یک سطح مقاومتی قوی در مقابل رشد احتمالی شاخص بورس تهران عمل خواهد کرد. از سویی محدوده سبزرنگ نیز به‌عنوان سطح حمایتی نزدیک در حال حمایت شاخص کل به‌حساب می‌آید درصورتی‌که این سطح را نیز از دست بدهیم. این احتمال وجود دارد که شاخص کل تا محدوده زردرنگ که افت را تجربه کند. 

بااین‌وجود اوضاع و شرایط در شاخص هم وزن کمی بهتر از شاخص کل در حالی جریان است و شاخص هم وزن بازار سرمایه در محدوده‌های میانگین 55 روزه متحرک خود قرار دارد. البته با کمی اغماض می‌تواند گفت که شاخص هم وزن در این محدوده‌ها در حال حمایت شدند است و ممکن است برای رروزهای آینده مسیر صعودی را انتخاب کند.

کل

هم وزن