به گزارش  اکوایران  ، در معاملات روز دوشنبه دوم مرداد 1402، شاخص کل بورس تهران21 هزار و 507 واحد معادل 1.09 درصد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح یک میلیون و 998 هزار و 451 واحد رسید. 

شاخص کل هم وزن بورس نیز با افزایش 7 هزار و 537 واحدی در رقم 709 هزار و 537 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس نیز با رشد 258 واحدی به رقم 26 هزار و 694 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با افزایش 2 هزار و 49 واحد به سطح 130 هزار و 243 واحد رسید. 

ورود پول حقیقی به بورس

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام پس از 3 روز مثبت شد و 127 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. 

امروز نماد حکشتی بیشترین ورود را داشت که ارزش آن 27 میلیارد تومان بود. پس از حکشتی، نمادهای ولانا، خساپا، شپدیس، همراه و شبندر بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای گلدیرا، وگستر و وکغدیر اختصاص داشت.

بورس

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ بورس و فرابورس

امروز نمادهای وبملت، فولاد، وغدیر و فخوز نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل شراز، شبندر و میدکو از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای فغدیر، وسپهر و آریا بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای دتوزیع، هجرت و خدیزل بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شبندر بیشترین تراکنش را داشت و خساپا و غنوش در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نیان، کتوسعه و دی بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 248 هزار و 163 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 241 هزار و 290 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 10 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 314 میلیارد تومان رسید. 

بورس

بیشترین ارزش معاملات بازار سهام

در معاملات امروز نماد شبندر بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات  آن 90 میلیارد تومان بود. 

پس از شبندر، حکشتی بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد وبملت و غنوش در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی با تعداد 362 میلیون و 810 هزار و 340 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد حفارس و وبملت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

عرضه و تقاضای بورس  

در معاملات دوشنبه، 93 نماد صف خرید داشتند و 39 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 36 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 525 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 28 درصدی به 206 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس