به گزارش اکوایران، عرضه سیمان در میانه آذر ماه امسال بدون کسری ادامه‌دارد، در این شرایط احتمال توقف اجباری تولید برخی واحدها به دلیل آلودگی هوا و ناترازی گاز باعث شده تا معاملات این محصول در میانه پاییز همچنان پررونق باشد.

بازگشت خریداران سیمان به رینگ فیزیکی

ظرف اولین هفته از آذر ماه بالغ بر یک میلیون و 574 هزار تن سیمان در رینگ فیزیکی بورس کالای ایران عرضه شد. این رقم شامل انواع سیمان فله و کیسه با انواع گریدها بود. حجم عرضه هفتگی سیمان نسبت به حجم عرضه در هفته‌های گذشته تغییر محسوسی نداشت و تنها 62 هزار تن بر حجم عرضه‌ها افزوده شد. برای این میزان محصول عرضه شده در رینگ صنعتی بورس کالای ایران تقاضایی برابر یک میلیون و 550 هزار تن از سوی متقاضیان به ثبت رسید که در نهایت به فروش یک میلیون و 264 هزار تن سیمان از این بازار انجامید.

درحالی رینگ سیمان با استقبال پروپاقرص مشتریان مواجه است که به شکل سنتی نیمه آذر زمان بارندگی سراسری در کشور و کاهش حجم خرید این محصول ساختمانی است؛ اما پاییز کم‌بارش در کشور باعث شده تا زمان این کاهش تقاضای فصلی نیز محدود شود و بنابراین ظرف دومین هفته از آذر ماه رینگ سیمانی‌ها پر رونق باشد. این در حالی است که ظرف هفته ابتدایی آذر ماه و در پی بروز بارش‌های سراسری در کشور این رینگ با کاهش تقاضا و در نتیجه افت حجم معاملات روبرو بود. اما ادامه روزهای آذر ماه با هوای آفتابی باعث شد تا مشتریان سیمان به رینگ فیزیکی بورس کالا بازگردند و به این ترتیب ظرف دومین هفته از این ماه بالغ بر 80 درصد عرضه‌ها معامله شدند.

واهمه قطعی گاز، مشتریان را به بازار می‌آورد

واحدهای فولادی و سیمانی از جمله صنایع اصلی انرژی‌بر در کشور محسوب می‌شوند؛ با آغاز فصل سرما در کشور و با توجه به احتمال ناترازی گاز، احتمال توقف تولید اجباری این صنایع مطرح می‌شود و این موضوع بر روند معاملات این محصولات در رینگ فیزیکی بورس کالا اثرگذار می‌شود. اگرچه فعلا خبری از قطعی یا کاهش گاز اختصاص داده شده به صنایع سیمان منتشر نشده است، اما زمزمه کمبود گاز در واحدهای احیا آهن به گوش رسیده و بنابراین فعالان بخش سیمان واهمه سرایت این وضعیت به این حوزه را نیز دارند. در عین حال آلودگی سراسری هوا در کشور با بروز سرما و پدیده وارونگی هوا باعث شده تا احتمال توقف اجباری واحدهای تولیدی آلاینده نظیر سیمانی‌ها مطرح شود و این پیش‌بینی نیز محرک خرید در این رینگ باشد.

صعود نرخ فولاد، سازندگان را خریدار سیمان کرد

سیمان کالایی مصرفی است و وضعیت ساخت‌وساز بر معاملات این محصول اثرگذار می‌شود. اگرچه ظرف سال‌های اخیر از حجم پروژه‌های ساخت‌وساز در کشور کاسته شد و این موضوع واحدهای نوردی کشور را با چالش جدی رکود مواجه کرده است، اما وضعیت برای تولیدکنندگان سیمان متفاوت بود. تفاوت نرخ قابل توجه میان سیمان و فولاد و قیمت به مراتب پایین‌تر سیمان نسبت به فولاد باعث شده است تا سازندگان، به سراغ ساخت سازه‌های با اسکلت بتنی به جای ساخت سازه‌های اسکلت فلزی بروند. به این ترتیب اگرچه داده‌ها کاهش فعالیت ساخت‌وساز در کشور را تایید می‌کند، اما این کاهش به افت تقاضا برای سیمان منجر نشده است.

سوز پاییزی رینگ سیمان گذرا بود

میزان فروش سیمان از رینگ فیزیکی بورس کالا در دومین هفته آذر ماه نسبت به هفته قبل افزایشی 66 هزار تنی داشت. این رقم متناسب با افزایش حجم عرضه بود. در عین حال ظرف هفته جاری سوز پاییزی از میان رفت و این موضوع باعث شد تا رینگ سیمان رونقی دوباره بگیرد.

ظرف اولین هفته از آذر ماه منتهی به روز جمعه دهم این ماه بالغ بر یک میلیون و 515 هزار تن سیمان در رینگ فیزیکی بورس کالای ایران عرضه شد. برای این محصول تقاضایی بالغ بر یک میلیون و 419 هزار تن در رینگ سیمان به ثبت رسید که در نهایت به فروش یک میلیون و 198 هزار تن محصول از این بازار انجامید. به این ترتیب ظرف هفته مورد اشاره حدود 79 درصد عرضه سیمان معامله شد.