به گزارش اکوایران، بورس تهران با احتساب معاملات سهامی روز شنبه 20 خرداد ماه، 10 روز معاملاتی اخیر را با محدودیت دامنه نوسان 2 درصدی سپری کرده است. ایجاد محدودیت دامنه نوسان 2 درصدی با حادثه تلخی که برای بالگرد رئیس جمهور اتفاق افتاد انجام شد. این محدودیت نوسان قیمتی برای روزهای ابتدایی بعد از این حادثه منطقی به نظر می‌رسید اما با توجه به روند نزولی شاخص‌های سهامی و رکود معاملاتی، محدودیت دامنه نوسان تمدید شد و دیروز به دهمین روز خودش رسید.

 فعالان بازار سهام و تحلیلگران بازارهای مالی در ابتدا با محدود شدن دامنه نوسان برای جلوگیری از معاملات شتاب‌زده حمایت کردند و معتقد بودند این اقدام از نوسان غیر طبیعی ناشی از معاملات هیجانی جلوگیری می‌کند. با این اوصاف پس از گذشت چند روز معاملاتی با محدودیت 2 درصدی دامنه نوسان، شاخص‌های سهامی تمایل بیشتری به ریزش نشان دادند و این محدودیت تمدید شد.

030319

ادامه افزایش بی‌‌وقفه ارزش انویدیا: «هوانگ» سیزدهمین مرد ثروتمند جهان شد

 به باور کارشناسان تداوم محدودیت دامنه نوسان قیمت کلیه نمادهای سهام و حق تقدم سهام در تمامی بازارهای بورس و فرابورس دردی از مشکلات بازار سرمایه دوا نمی‌کند و تنها با هدف کنترل شاخص انجام می‌شود. این در حالی است که بازار سرمایه در حال حاضر به خوبی در حال ادامه مسیر است و تداوم محدودیت در دامنه نوسان منجر به کاهش تقاضا می‌شود. همچنین محدودیت دامنه نوسان در حالی برای چهارمین هفته پیاپی تداوم یافته که هیچ‌گونه ریسک داخلی و خارجی در شرایط کنونی برای بازار سرمایه وجود ندارد.

 با تداوم این تصمیم دست بازارگردانان هم برای کنترل بازار سرمایه و تلاش برای بهبود نقدشوندگی بسته شده و از سوی دیگر صندوق‌های سهامی هم باوجودآنکه نقدشوندگی بالا مزیتشان می‌باشد، با صف‌های فروش مواجه شده‌اند.

چالش نرخ سود اخزا تمامی ندارد!

 گفتنی است افزایش نرخ بازدهی اوراق اخزا، یکی از عواملی است که بر سایر بازارهای موازی همچون بازار سهام اثر منفی دارد و از جذابیت‌های این بازارها می‌کاهد. همان‌طور که بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل مهم ریزش بازار سرمایه در این روزها را افزایش نرخ سود اوراق اخزا عنوان می‌کنند.

 بررسی‌ها به وضوح نشان می‌دهد، رشد شاخص کل به واسطه‌ی کاهش نرخ سود این اوراق است که هفته‌ی گذشته در بازار سهام شاهد آن بودیم و شاخص کل به دنبال کاهش میانگین نرخ سود اوراق اخزا از نقطه حداکثری 37 درصد به حدود 33 درصد، توانست کندل‌های صعودی را به ثبت رساند.

سودآوری نیان، نماد جوان بازار

 در نمودارهای زیر می‌توانید روند معاملات سهامی 30 روز معاملاتی اخیر را مشاهده کنید. در این میان یک سوم انتهای نمودارها (از ابتدای خرداد) روزهای معاملاتی با محدودیت دامنه نوسان دو درصدی را نشان می‌دهد که تفاوت آن با 20 روز معاملاتی قبلش کاملاً محسوس است.

030319

030319

030319

آمار قوی اشتغال، انتظار افزایش دوباره نرخ بهره آمریکا را تقویت کرد