به گزارش اکوایران، بازار سهام در سه روز معاملاتی هفته جاری و پس از برداشته شدن محدودیت 2 درصدی دامنه نوسان روند معاملاتی محتاطانه‌ای را در پیش گرفته است. انتخابات ریاست جمهوری دولت چهاردهم در روز جمعه 8 تیرماه نهایی نشد و به مرحله دوم (15تیرماه) موکول شد. به همین دلیل بورس تهران یک هفته دیگر نیز در راستای انتخابات ریاست جمهوری از شکل‌گیری روند جدیدی در شاخص‌های اصلی عقب ماند.

بورس تهران در خرداد ماه و هفته اول تیرماه، 22 روز معاملاتی را با محدودیت 2 درصدی دامنه نوسان که به رکود سنگین معاملاتی منجر شده بود تن داد. این هفته نیز با کشیده شدن انتخابات به دور دوم، دقیقاً روند اخیر در حال تکرار است اما برخی نماد‌ها که با اخبار بنیادی خاصی همراه شوند، با توجه به رفع محدودیت 2 درصدی قیمتی، با نوسانات سنگین‌تری مواجه می‌شوند. با این وجود روند معاملات سهامی در روز یکشنبه و دوشنبه این هفته در سطح رکودی سنگین باقی مانده است.

030411

کدال زیر و رو می‌شود/ واکنش رسمی بازار به دور اول انتخابات

آمار معاملات روز دوشنبه و یکشنبه نشان می دهد که سرمایه‌های حقیقی بازار سهام به سمت صندوق‌های درآمدثابت کشیده شده است. در این دو روز معاملاتی هزار و 131 میلیارد تومان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی خارج شده و 617 میلیارد تومان پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت وارد شده است. از سوی دیگر نیز سرانه خرید هر کد حقیقی که در روز شنبه 24 میلیون تومان بود تا 17 میلیون تومان در روز دوشنبه کاهش داشت و شاهد افزایش سرانه فروش هر کد حقیقی هستیم.

افزایش شاخص‌ کل بورس تهران و حمایت در برابر ریزش بیشتر شاخص هم‌وزن بورس تهران در کنار افزایش شاخص هم‌وزن فرابورس و حمایت در برابر ریزش بیشتر شاخص کل فرابورس نیز با سهم بیشتر رنگ سبز در نقشه معاملات سهام نشان می‌دهد که بار حمایتی در روز دوشنبه بر دوش کد‌های حقوقی بازار سهام بوده است. 

030411

ابهام بزرگ سرمایه‌گذاران جهانی: پایان رکود بازار مسکن چین نزدیک است؟