به گزارش اکوایران، برای پیش بینی بورس  امروز  –دوشنبه 17 آبان- به روند بازار سهام در روز کاری قبل نگاه می‌کنیم. روز یکشنبه شاخص کل افت 9 هزار و 689 واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن هزار و 558 واحد نزول کرد.  شاخص کل فرابورس نیز 128 واحد پائین آمد.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 167 نماد رشد قیمت و 306 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 34 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 63 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌های بهنوش ایران (غبهنوش)، سایپا آذین (خاذین) و سایر اشخاص بورس انرژی (انرژی3) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا)، توسعه سامانه نرم افزاری نگین (توسن) و شرکت رایان هم افزا (رافزا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای دیران (شرکت ایران دارو)، انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) و خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت گسترش سرمایه گذاری ایرانیان (وگستر)، سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) و توکا رنگ فولاد سپاهان (شتوکا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در پایان معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد تقاضای 149 میلیارد تومانی بسته شد. در پایان معاملات یکشنبه 74 نماد صف فروش و 44 نماد صف خرید داشتند.  ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 67 درصد افت کرد و در رقم 259 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به شنبه 96 درصد افزایش یافت و 110 میلیارد تومان شد. 

پیش بینی بورس

بیشترین تقاضاها

در روز یکشنبه نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) با صف‌ خرید 84 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از انرژی3، نمادهای سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 22 میلیارد تومانی داشت. پس از وسرضوی، فرابورس (شرکت فرابورس ایران) و لپارس (شرکت پارس الکتریک) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

روز یکشنبه شاخص کل پس از 4 روز نزول کرد و بعد از دو روز وقفه شاهد خروج پول حقیقی بودیم. شاخص کل بیش از 9 هزار واحد ریزش کرد و 493 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد. همچنین شاخص هم وزن سقوط هزار و 558 واحدی داشت و 63 درصد نمادها قرمزپوش بودند.

با این حال ارزش معاملات سهام افزایش یافت و بازار با رونق نسبی مواجه شد. ارزش معاملات خرد با رشد 29 درصدی به رقم 7 هزار و 363 میلیارد تومان بالغ شد که بیشترین رقم در یک ماه اخیر است.

هرچند که در پایان معاملات دیروز 74 نماد صف فروش داشتند و ارزش صفوف فروش رشد 96 درصدی داشت اما معاملات روز یکشنبه با مازاد تقاضای 149 میلیارد تومانی بسته شد. تقاضای حقیقی به سمت نمادهای خودرویی روانه شد و شاهد خروج پول حقیقی از نمادهای بزرگ مانند فولاد، فملی، شپنا، شستا، بوعلی، کگل و شتران بودیم.

بنابراین می‌توان گفت گروهی از سهامداران حقیقی در روزهای صعود وارد بازار می‌شوند –بر سبد سهام خود می‌فزایند- و در روزهای نزولی از بازار خارج می‌شوند –از سبد سهام خود می‌کاهند. گروهی دیگر نیز سهامی را می‌فروشند و سهامی دیگر را می‌خرند. در نتیجه نگاه طیف بزرگی از سهامداران به بازار سهام کوتاه مدت است. نوسانات عظیم در ورود و خروج نقدینگی حقیقی و شکل‌گیری موج خرید یا فروش در نمادهایی مشخص گواهی است بر رویکرد کوتاه مدت سهامداران.

در چنین شرایطی سهامدارانی که دانش مالی برای تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها ندارند در پی شکل‌گیری صف‌ها خرید یا فروش، به این صف‌ها می‌پیوندند و رفتار هیجانی دارند. گروهی از ناظران معتقدند تمایل طیف بزرگی از سهامداران به نوسان‌گیری و استراتژی خرید در کف و فروش در سقف موجب نوسان و تلاطم در بازار شده است. 

گروهی دیگر از ناظران بازار علت اصلی و ریشه رویکرد کوتاه مدت سهامداران را عدم اعتماد به بازار و تورم افسارگسیخته در اقتصاد ایران می‌دانند و می‌گویند سهامداران برای حفظ ارزش دارایی خود در تکاپو هستند و افزایش نرخ تورم اضطراب فعالین اقتصادی را بالا برده است. در چنین شرایطی نوسان‌گیری و نگاه کوتاه مدت نه تنها شایسته سرزنش نیست، بلکه رفتاری عقلایی است.

با این وصف، سهامداران به سیگنال‌های سیاسی واکنش نشان می‌دهند و شکل گیری صف‌های خرید و فروش، تغییرات قیمت ارز و شایعات در بازار سهام به رفتار اقتصادی آن‌ها جهت می‌دهد. در معاملات امروز رشد قیمت دلار در روز گذشته و در بازار فردایی علامتی صعودی برای سهامداران است. دیروز قیمت دلار در بازار فردایی تا یک قدمی 28 هزار تومان بالا رفت. به علاوه وجود مازاد تقاضا در پایان معاملات می‌تواند علامتی صعودی برای بازار باشد. 

پیش بینی بورس