به گزارش اکوایران، در معاملات امروز، دوشنبه هفدهم آبان 1400، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز یکشنبه 3 هزار و 499 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 434 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز امروز  با افزایش 237 واحدی در سطح 384 هزار و 929 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 117 واحد بالا آمد و در سطح 20 هزار و 349 واحد قرار گرفت.

خروج نقدینگی حقیقی

امروز برای دومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 118 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 24 میلیارد تومان بود. پس از فملی، فجهان (شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

پالایشی‌ها ترمز شاخص را کشیدند

امروز نمادهای «نوری»، «خودرو» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «شستا»، «شتران» و «شپنا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

پارسان، شبریز، فملی، کالا و فارس دیگر نمادهای بزرگ بازار هستند که افت قیمت داشتند و اثر کاهنده بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «غصینو» و «آریا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فرابورس»، «وسپهر» و «هرمز» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خساپا و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای توسن، فجهان و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات اوراق بدهی

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افزایش 484 درصدی به رقم 62 هزار و 871 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 55 هزار و 360 میلیارد تومان بود که 88 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد نیز با افت 20 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 884 میلیارد تومان رسید که تنها 9 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.

افزایش ارزش صف‌های فروش

امروز پس از افت اندک نیم ساعت ابتدایی، شاخص کل میل به صعود داشت اما رشد عرضه‌ها مانع از رشد قیمت‌ها شد. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به یکشنبه 155 درصد افزایش یافت و 281 میلیارد تومان شد.  ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 36 درصد افت کرد و در رقم 164 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) با صف‌ خرید 46 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سمگا، نمادهای اتکای (شرکت بیمه اتکایی ایرانیان) و غشان (شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به حسیر (شرکت ریل سیر کوثر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 153 میلیارد تومانی داشت. پس از حسیر، وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس