به گزارش اکوایران؛ جدیدترین آمار منتشرشده نشان می‌دهد ارزش تجارت ایران و آمریکا در اولین ماه میلادی به 10.6 میلیون دلار رسیده است. در این بازه صادرات آمریکا به ایران با رشد 130 درصدی به 7.2 میلیون دلار و واردات این کشور از ایران با رشد 100 درصدی به 3.4 میلیون دلار رسیده است.

 مقاسیه روند صادرات آمریکا به ایران در مدت زمان مورد بررسی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد، آمریکا در ژانویه سال میلادی گذشته 3.1 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بوده که با توجه به رشد 130 درصدی ارزش کالای صادر شده از سوی این کشور به ایران به 7.2 میلیون دلار رسید.

از سوی دیگر براساس داده‌های اعلام شده روند واردات آمریکا نیز نشان می‌دهد که در نخستین ماه سال 2023 واردات آمریکا از ایران صفر بوده است، این در حالی که در ژانویه امسال 3.4 میلیون دلار کالای ساخت ایران از مبادی رسمی وارد آمریکا شده است.

با توجه به این عوامل، پیش‌بینی می‌شود که تجارت ایران و آمریکا در سال 2024 روند صعودی خود را ادامه دهد؛ البته، باید به این نکته توجه داشت که تجارت دو کشور هنوز به سطح قبل از تحریم‌ها نرسیده  و ایران در میان مقاصد صادراتی آمریکا در ژانویه 2024 در جایگاه 148 و در میان منابع تامین واردات این کشور در رتبه 136 قرار دارد.