به گزارش اکوایران، براساس ارزیابی صورت گرفته میزان واردات کشور در 11 ماه سال جاری، با افزایشی 6.40 درصدی در وزن و 11.11 درصدی در ارزش دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو بوده است. براساس آمار گمرک در این مدت ارزش دلاری کالاهای وارداتی به 59 میلیارد و 884 میلیون دلار رسید.

داده‌های اعلام شده نشان دهنده آن است در مدت زمان مورد بررسی کشورهای «امارات متحدده عربی»، «چین»، ‌‌«ترکیه»، «آلمان»، «هند» ،«فدارسیون روسیه»، «هلند»،  «انگستان»، «سوییس» و «عمان» 10 صادرکننده اصلی کالا به ایران بوده‌اند. نیم‌نگاهی به فروشندگان کالا به ایران نشان می‌دهد 5 کشور اروپایی در جمع کشورهای واردکنندگان به ایران قرار داشته‌اند و آلمان شریک اول تجاری ایران در اروپا بوده است.

امارات شریک اصلی ایران

با توجه به روند داده‌‌های اعلام شده می‌توان گفت، در مدت زمان مورد بررسی کشورهای «امارات متحده عربی» با 18 میلیارد و 765 میلیون دلار بیشترین واردات به لحاظ ارزشی به کشور را داشته است سهم این کشور از سبد وارداتی به ایران 31.34 درصد بوده است. امارات یکی از کشورهای اصلی صادرات و واردات محسوب می شود و به همین دلیل بخش اعظمی از کالاهای وارداتی ایران از این طریق وارد کشور می شود، روندی که هزینه های واردکنندگان را افزایش می دهد با این حال با توجه به شرایط موجود واردکنندگان ناچار به استفاده از این روش هستند.

5 واردکننده اول به ایران

 با توجه به آمار اعلام شده می توان گفت «چین» با 16 میلیارد و 754 میلیون دلاری و سهم 27.98 درصد، «ترکیه» با 6 میلیارد و 775 میلیون دلاری و سهم 11.31 درصدی در جایگاه دوم و سوم کشورهای واردکننده به ایران قرار داشته‌اند. از سوی دیگر «آلمان» با یک میلیارد و 934 میلیون دلار و سهم 3.23 درصدی و «هند» با یک میلیارد و 773 میلیون دلاری که سهمی 2.96 درصدی از جمع واردکنندگان داشته ۵ کشور اول صادرکننده کالا به ایران محسوب می شوند.

 کشورهای واردکننده

اما پنج کشور دیگر که در فهرست گمرک توانسته اند بیشترین سهم از واردات کالا به کشور به عهده گیرند شامل چه کشورهای می شوند؟ داده‌های اعلام شده نشان می‌دهد، «روسیه» با صادرات یک میلیارد و 610 میلیون دلار کالا به ایران در جایگاه ششم قرار گرفته و ارزش صادرات «هلند» به ایران هم یک میلیارد و 50 میلیون دلار ارزیابی شده است.

پس از آن «انگلستان» با صادرات بیش از یک میلیارد دلار جایگاه هفتم را به خود اختصاص داد. «سویس» هم در این مدت 950 میلیون دلار کالا وارد کشور کرده است. اما سهم «عمان» از واردات کالا به ایران در مدت زمان مورد بررسی برابر با 810 میلیارد دلار بوده است.

از نکات جالب توجه در میان کشورهای واردکننده کالا به حضور 5 کشور اروپایی در میان 10 کشور اول صادرکننده کالا به کشور می‌توان اشاره کرد.