وزیر صمت در بخشنامه ای به سازمان حمایت اعلام کرد تا زمان ایجاد توازن در عرضه و تقاضای خودرو، تمهیدات لازم برای قرعه‌کشی متمرکز خودرو توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان حداکثر تا تاریخ 25 اردیبشهت ماه 1401فراهم شود و تمامی خودروسازها از تاریخ 18 اردیبهشت ماه امسال هرگونه عرضه خودرو را با هماهنگی آن سازمان و صرفا از طریق سامانه متمرکز قرعه‌کشی انجام دهند تا ضمن ایجاد شفافیت مورد نظر، امکان عرضه عادلانه‌تر برای تمام خودروهای تولیدی فراهم شود.

آن طور که فاطمی امین گفته دلیل فروش محصولات تولیدی خودروسازان از طریق سامانه متمرکز قرعه کشی علاوه بر ایجاد شفافیت، امکان عرضه عادلانه‌تر برای همه خودروهای تولیدی نیز فراهم خواهد شد.

ایجاد مسیر جدید برای عرضه خودرو توسط وزارت صمت در حالی رقم خورد که پیش تر وزیر صمت خبر از حذف قرعه کشی از طرح های فروش شرکت های خودروساز داده بود. راهبرد مورد نظر فاطمی امین برای این منظور افزایش تیراژ تولید خودرو عنوان شده بود. سیاست گذار خودرویی تولید یک میلیون و 500 هزار دستگاهی را برای سال جاری هدف گذاری کرده بود.

وعده افزایش تیراژ تولید خودرو از سوی وزیر صمت در شرایطی مطرح شد که طی چهار سال گذشته خودروسازان نتوانسته بودند تیراژ تولید بیش از یک میلیون دستگاهی را در کارنامه خود ثبت کنند. افت تیراژ تولید و به دنبال آن کاهش عرضه محصولات توسط خودروسازان یکی از دلایل اصلی صعودی شدن نمودار قیمت خودرو در بازار بود. اما وعده های فاطمی امین در ارتباط با افزایش تولید و حذف قرعه کشی از فرایند عرضه محصولات تولیدی شرکت های خودروساز این گمانه را ایجاد کرده بود که سال 1401 بازار خودرو تا حدودی آرام خواهد گرفت و نمودار قیمت خودروها نزولی می شود.

اما حال که قرار است فروش خودرو از سامانه متمرکز قرعه‌کشی انجام شود این سیگنال توسط سیاست گذار خودرویی به بازار مخابره می شود که حذف قرعه کشی برای عرضه محصولات تولیدی شرکت های خودروساز به این زودی ها عملیاتی نخواهد شد. بنابراین تداوم فروش خودرو با اهرم بخت آزمایی به آن معناست که تحقق هدف گذاری انجام شده برای افزایش تیراژ تولید با اما و اگرهایی همراه است. مجموع این اتفاق ها برای فعالان بازار گویای این نکته است که قرار نیست جاده عرضه خودرو در کوتاه مدت عریض شود بنابراین نمودار قیمت خودرو همچنان صعودی باقی خواهد ماند. روند رو به رشد قیمت ها در بازار سبب خواهد شد تا شاهد فتح قله های جدید قیمتی در بازار خودرو باشیم. در غیاب افزایش تولید و بهبود عرضه خودرو تنها اتفاقی که می تواند ترمز رشد قیمت خودرو را در بازار بکشد مخابره شدن اخبار مثبت از روند مذاکرات احیای برجام است. چنانچه طرفین مذاکره بتوانند توافق نامه برجام را از کما خارج کنند این اتفاق می تواند سیگنال مثبتی به تمام بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو مخابره کند و سبب نزولی شدن نمودار قیمت ها شود.