بازار خودرو همانند هفته‌های گذشته همچنان در رکود به سر می‌برد، حتی صحبت‌های ابتدای هفته وزیر صنعت درباره افزایش تولید خودرو و لزوم کاهش قیمت‌ها نیز نتوانست از کسادی این بازار بکاهد.

به گزارش ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت در اول آبان‌ماه در مراسم افتتاح خط تولید انبوه خودرو تارا اتوماتیک با بیان اینکه قیمت خودرو به‌تدریج تا پایان سال کاهش خواهد یافت، گفت: قیمت‌های کنونی بازار خودرو غیرمنطقی است و باید کاهش یابد.

«سیدرضا فاطمی‌امین» قول‌داد: سال آینده تولید خودرو به قدری زیاد خواهد شد که دیگر نیازی به قرعه‌کشی نباشد و قرعه‌کشی محلی از اعراب نداشته باشد.

وی ادامه‌داد: برنامه دقیقی مبتنی بر ۹ طرح در این صنعت طراحی شده و به تدریج به سمتی خواهیم رفت تا قیمت‌ها کاهش یابد و این مهم تا پایان سال ملموس خواهد شد.

با این حال رصد بازار خودرو در روزهای گذشته نشان می‌دهد قیمت خودروهای داخلی با کمی افزایش، روندی صعودی به خود گرفته است. با این حال با دست نگه داشتن خریداران از خرید، بازار در رکودی شدیدتر از قبل وارد شده و به گفته نمایشگاه‌داران، مراجعه برای خرید و فروش خودرو، انگشت‌شمار شده است.

به گفته برخی کارشناسان، صحبت‌های اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت که در افتتاح خط تولید انبوه تارا اتوماتیک از افزایش تولید خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌ها خبر داده بود، در بازار تاثیرگذار شده و بازار را به رکودی عمیق‌تر فرو برد.

یک نمایشگاه‌دار در شمال پایتخت معتقد است: بازار منتظر اقدام عملی است و این‌گونه حرف‌ها، فقط رکود را شدیدتر می‌کند.

این کارشناس بازار خودرو تاکید کرد: ورود دلار به کانال ۲۷ هزار تومانی هم اگر تا چند وقت ادامه داشته باشد، بر صعودی شدن قیمت‌ها تاثیرگذار می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه هنوز خبری از واردات خودرو نیست، ادامه‌داد: در خوشبینانه‌ترین حالت این اتفاق می‌تواند به صورت محدود از بعد از تابستان ۱۴۰۱ بیفتد و با شرایط ارزی فعلی کشور، واردات خودرو در سال جاری بسیار دور از ذهن است.