با انتشار لیست جدید قیمتی دو خودروساز قابل پیش بینی بود که قیمت های بازار نیز تغییر کنند با این حال به نظر می رسد بازار خیلی زود به این مساله واکنش نشان داد و به فاصله 24 ساعت بعد از افزایش قیمت ها در مبدا، قیمت محصولات تولیدی شرکت های خودروساز نیز به طور میانگین حدود 3 میلیون تومان رشد قیمت را تجربه کرد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که قیمت برخی از محصولات حاضر در بازار تغییر قیمتی را به خود ندیدند.

با این حال به نظر می رسد این افزایش قیمت خودرو در بازار به نوعی واکنش هیجانی به رشد قیمت کارخانه خودرو بوده و طی چند روز آینده بازار مسیر خود را پیدا می کند.  

اما بعد از افزایش قیمت کارخانه خودرو، قیمت های بازار چه تغییراتی را به خود دیدند؟

بررسی قیمت های بازار نشان می دهد پژو 206 تیپ 2 در بازار با قیمت 270 میلیون تومان داد و ستد می شود این در حالیست که این خودرو یک روز قبل از افزایش قیمت ها با قیمتی در حدود 265 میلیون تومان قابل خریداری بود.

پژو 207 با سقف پانوراما و گیربکس دنده ای نیز در مسیر پژو 206 تیپ دو حرکت کرده است. این خودرو در روز سه شنبه قیمتی حول و حوش 360 میلیون تومان داشت. اما این محصول ایران خودرو بعد از انتشار خبر افزایش قیمت کارخانه محصولات این خودروساز رشد پنج میلیون تومانی قیمت را به خود دید.

اما قیمت پژو 207 معمولی تغییری را در کارنامه خود ثبت نکرد. این خودرو پیش از اعلام قیمت های جدید با قیمت353 میلیون تومان در دسترس خریداران قرار داشت. بعد از افزایش قیمت کارخانه ای خودرو فروشندگان این خودرو را با همین قیمت به بازار عرضه کردند.

تجربه قیمتی پژو پارس LX شبیه پژو 207 معمولی است. این محصول سدان (صندوقدار) ایران خودرو نیز تغییر قیمتی را به خود ندید. پیش از افزایش قیمت ها این خودرو حدود 335 میلیون تومان در بازار قیمت خورد.

با این اینکه قیمت کارخانه ای این خودرو حدود 18 درصد رشد کرد با این حال فروشندگان از کنار این افزایش قیمت به راحتی گذشتند و تغییری در قیمت های خود ندادند.

پژو 405 دوگانه سوز نیز در فاصله 24 ساعت قبل و بعد از انتشار لیست افزایش قیمت محصولات خودروسازان رشد قیمت حدود سه میلیون تومانی را تجربه کرد. این خودرو پیش از خبر افزایش قیمت در مبدا با قیمت 262 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می شد اما انتشار خبر افزایش قیمت کارخانه ای خودرو سبب شد تا دارندگان این خودرو دست به کار شوند تا جلوی نام این محصول دوگانه سوز در تابلوی قیمتی مبلغ 265 میلیون تومانی را درج کنند.

از بازار دنا هم خبر می رسد دنا پلاس و دنا پلاس با موتور توربو شارژ و گیربکس اتوماتیک در جاده افزایش قیمت حرکت کردند. در حالیکه دنا پلاس رشد سه میلیون تومانی را در بازه زمانی یاد شده به خود دید اما قیمت دنا پلاس اتومات حدود 6 میلیون تومان رشد کرد.

در حال حاضر دنا پلاس با قیمت 395 میلیون تومان در دسترس خریداران است و دنا پلاس اتومات نیز حدود 485 میلیون تومان در بازار قیمت خورد.

در بازار تیبا صندوقدار و تیبا دو نیز افزایش قیمت را در کارنامه خود ثبت کردند. قیمت این دو محصول پرطرفدار سایپا به ترتیب سه میلیو تومان و یک میلیون تومان رشد کرد. پیش ار اعلام افزایش قیمت کارخانه ای متقاضیان می توانستند با پرداخت 173 میلیون تومان تیبا صندوقدار را در اختیار بگیرند اما حال این خودرو 176 میلیون تومان قیمت دارد. تیبا 2 نیز که روز سه شنبه 179 میلیون تومان قیمت خورد بعد از انتشار لیست جدید قیمت کارخانه ای از سوی فروشندگان با قیمت 180 میلیون تومان به بازار عرضه شد.