به گزارش اکو ایران، با شدت گرفتن ضدحملات نیروهای اوکراین، به نظر می‌رسد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در شرایط دشواری قرار گرفته است.

پیامدهای یک شکست

بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، با ادامه ضدحمله‌های سربازان اوکراینی و پیشروی آن‌ها به درون مناطق اشغال شده شمال شرق این کشور فشارهای نظامی و دیپلماتیک بر پوتین نیز بیش‌تر می‌شود. به گفته‌ی تحلیلگران غربی پس از آن‌که اوکراینی‌ها خطوط دفاعی قبلی را درهم شکستند و کنترل مناطق زیادی از خارکیف را پس گرفتند، روسها در حال برپایی خط دفاعی جدید هستند.

در اجلاس اخیر سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان پس از ابراز نگرانی هند و چین از طولانی شدن درگیری، پوتین قول داد که شدت حملات بر اوکراین را افزایش دهد. در بخش‌هایی از صحبت‌های نارندرا مودی، نخست وزیر هند، به ولادیمیر پوتین گفت که:«همه می‌دانیم که دنیای امروز دنیای جنگ نیست.من به شما بارها پشت تلفن گفته‌ام که راه جذب جهانیان دموکراسی و گفتگوست». روز پیش از آن در همان اجلاس پوتین ضمن تشکر از «موضع متوازن» پکن در رابطه با جنگ اوکراین به سوالات و نگرانی‌های شی جین پینگ نیز پاسخ داد.

چالش‌های پوتین

شک و تردیدهایی که متحدان کلیدی مسکو در اتفاقی نادر به طور عمومی بیان کرده‌اند از یک طرف و عقب‌نشینی‌های شتاب‌زده سربازان روسی طی ماه گذشته از طرف دیگر نشان دهنده چالش‌هایی هستند که پوتین از هر جهت با آن‌ها روبروست.

1

رئیس جمهور پینگ در بیانیه‌ای گفت ضمن این که از «منافع اساسی» روسیه حمایت می‌کند در عین حال خواستار همکاری برای «تزریق ثبات» به مناسبات جهانی است. نخست وزیر هند نیز طی اظهاراتی کم سابقه خطاب به پوتین گفته که:« مسائل اصلی امروز دنیا امنیت غذا، امنیت سوخت و کودهای شیمیایی هستند. ما باید راهی برای حل این مشکلات پیدا کنیم و شما هم باید در این راه همکاری کنید.». این اظهارات بر اجلاسی سایه انداخت که پوتین امیدوار بود وجهه دیپلماتیکش را بهبود بخشد و نشان دهد که در جهان منزوی نشده است.

هم چون نازی‌ها

در میدان جنگ، پس از عقب نشینی سربازان روسیه از شهر ایزیوم مقامات اوکراینی یکی از بزرگترین گورهای دسته جمعی را در این منطقه پیدا کردند. رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی گفته:«بیش از 440 جسد از جمله اجساد کودکان و افراد غیر نظامی و همچنین سربازان در این گور یافت شده که بعضی از آن‌ها شکنجه شده بودند.» او همچنین گفته شواهد جنایت‌هایی از جمله طناب دور گردن‌ها و دست و گردن‌های شکسته دیده است.

زلنسکی در یک پیام ویدیویی گفت:« شکنجه در منطقه اشغال شده اتفاق رایجی بوده. این کاریست که نازی‌ها انجام می‌دادند واین کاریست که روس‌ها انجام می‌دهند. ما هویّت همه کسانی که این شکنجه‌ها و جنایت‌ها را از روسیه به اوکراین آورده‌اند مشخص می‌کنیم.»

پیشروی در شمال شرق

همزمان با پخش پیام ویدئویی نیروهای اوکراینی در حال عبور از رودخانه «اوسکیل» بودند، رودخانه‌ای که از روسیه به سمت جنوب به اوکراین جریان دارد و در طول ضد حمله‌های اوکراین مانعی طبیعی بر سر راه اوکراینی‌ها بود. به گفته یک موسسه‌ی مطالعات جنگ نیروهای روسی احتملاً ضعیف‌تر از آن هستند که بتوانند جلوی پیشروی اوکراینی‌ها را در همه طول رود اوسکیل بگیرند.

2

ویدیوهایی در اینترنت درحال دست به دست شدن هستند که نشان می‌دهند نیروهای اوکراین در حال پس گرفتن مناطق مختلف در شرق جنگ‌زده هستند.  یکی از آن‌ها سرباز اوکراینی را نشان می‌داد حین عبور از کنار یک ساختمان آسیب‌دیده و سپس به سرباز دیگر اشاره می‌کند در حالی که دارد پرچم اوکراین را از یک برج مخابرات آویزان می‌کند. سرباز روستای پس گرفته‌شده را «دیبرووا» معرّفی می‌کند که درست در شمال شرق «اسلاویانسک» در منطقه دونتسک اوکراین قرار دارد.

ویدئوی دیگر دو سرباز اوکراینی را در یک برج ناقوس نشان می‌دهد درحالی که یکی از آن‌ها می‌گوید روستای شوخوروف را پس گرفته‌اند. نیروهای روسیه در جاهای دیگر درحال تخریب شهرها و روستاها با حملات موشک و توپخانه هستند.

اوایل روز گذشته یک موشک روسی باعث آتش سوزی در منطقه صنعتی خارکیف شده. به گفته فرماندار منطقه آتش حالا خاموش شده‌است. وی همچنین گفته :«بازمانده موشک‌ها نشان می‌دهد که روس‌ها از سامانه موشک‌های زمین به هوای S300 استفاده کرده‌اند.» سامانه‌‌ی S300 برای حمله به موشک و هواپیماها ساخته شده‌است و نه اهداف روی زمین. تحلیلگران می‌گویند استفاده روسیه از این موشک‌ها احتمالاً نشانه‌ی این است که مهمًات روسیه برای زدن اهداف دقیق درحال ته کشیدن است.

حمله به شهرها

در جنوب منطقه «زاپروژژیا» که بخش زیادی از آن در اشغال روسیه است طی حملات توپخانه به شهر «اوریخیف» یک نفر مجروح شد. به گفته فرماندار اوکراینی منطقه، دو روستای مجاور هم توپ‌باران شدند و تعدادی ساختمان غیر نظامی تخریب شدند.

3

در بخش تحت کنترل روسیه «ژاپروژژیا» نیز انفجارهایی گزارش شد. به گفته مقام اوکراینی منطقه انفجارها در روستایی در جنوب شهر «ملیتوپول» اتفاق افتاده، روستایی که سربازان روسی به تازگی تجهیزات نظامی در آن انبار کرده‌بودند.

 منطقه «نیپروپترووسک» در مرکز اوکراین نیز در طول شب زیر آتش روسها قرارگرفت. فرماندار نیپروپترووسک اعلام کرده :«دشمن طی شش حمله بالغ بر 90 موشک مرگبار بر سر شهرها و روستاهای آرام ریخته‌است.»

همزمان طبق گفته شرکت اپراتور اتمی اوکراین هر شش راکتور نیروگاه زاپوریژژیا به دلیل خطر ناشی از حمله های توپخانه از مدار خارج شده‌اند و نیروگاه فعالیت خود را با گازوئیل آغاز کرده‌است. این نیروگاه در منطقه‌ی اشغال‌شده توسط روسیه قرار دارد ولی توسط مهندسین اوکراینی کنترل می‌شود.

در روسیه به گفته فرماندار منطقه مرزی بلگراد طی حمله توپخانه اوکراین یک نفر کشته و دو نفر زخمی شده‌اند. اصالت این خبر تأیید نشده است.