به گزارش اکوایران، به گفته افراد آگاه، قانون‌گذاران ایالات متحده و برزیل به دنبال همکاری در تحقیقات پیرامون اعتراضات خشونت‌آمیزی هستند که در برازیلیا اتفاق افتاد و درس‌هایی را از حمله به ساختمان کنگره آمریکا به اشتراک گذاشتند.

به نوشته رویترز، گفتگوهای اولیه در حالی صورت گرفت که بیش از ۷۰ قانون‌گذار در دو کشور بیانیه مشترکی را امضا کردند که در آن نیروهای "ضد دمکراتیک" که تلاش می‌کنند با خشونت انتخابات اخیر در کشورهای خود را لغو کنند، محکوم کردند.

در روز یکشنبه، حامیان رئیس‌جمهور سابق ژائیر بولسونارو کنگره، دادگاه عالی و کاخ ریاست‌جمهوری برزیل را غارت کردند و خواستار کودتای نظامی برای لغو انتخابات اکتبر شدند که در آن لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا به پیروزی رسید.

در مورد تقلب انتخاباتی برزیل بیشتر بخوانید:

ادامه دستگیری‌ها در برزیل؛ دستور بازداشت وزیر سابق صادر شد

در اعتراضات برزیل چه می‌گذرد؟حقایق موذیانه یک کودتا

پیامدهای یک کودتای ناکام/ دردسرهای رئیس‌جمهور فراری برای بایدن

شورش تکرار تراژدی ۶ ژانویه در برزیل/ رئیس‌جمهور سابق به کشور بازگردانده می‌شود؟

به گفته منابع آگاه، بنی تامپسون، نماینده کنگره آمریکا که رئیس کمیته ۶ ژانویه سابق بود، یکی از اصلی‌ترین افرادی است که مشغول برگزاری این جلسات مشترک است.

تامپسون در بیانیه‌ای کتبی گفت: من به کار و گزارش نهایی کمیته منتخب ۶ ژانویه بسیار افتخار می‌کنم. اگر این گزارش به‌عنوان الگویی برای تحقیقات مشابه استفاده شود، من به هر نحو ممکن کمک خواهم کرد.

یکی دیگر از افراد آشنا به این گفتگو گفت که رودریگو پاچکو، رئیس مجلس سنای برزیل نیز ایده چنین تبادل نظری را با دیپلمات ارشد آمریکایی در برازیلیا در میان گذاشته است.

این منبع که به پاچکو نزدیک است، گفت، داگلاس کونِف، کاردار سفارت ایالات متحده، از ایده به‌اشتراک‌گذاری دانش حاصل از تحقیقات حامیان دونالد ترامپ پیرامون ردکردن نتیجه انتخابات، استقبال می‌کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه گفت که واشنگتن هیچ درخواست خاصی از برزیل دررابطه‌با خشونت‌های اخیر در برازیلیا دریافت نکرده است، اما اگر درخواستی برسد، "به‌سرعت" پاسخ خواهیم داد.

به طور جداگانه، گروهی متشکل از ۷۴ قانون‌گذار فدرال در ایالات متحده و برزیل روز چهارشنبه بیانیه مشترکی را منتشر کردند و خشونت سیاسی در برازیلیا و واشنگتن را که فقط به فاصله دو سال و دو روز رخ داد، محکوم کردند.

این بیانیه عمدتاً توسط قانون‌گذاران مترقی در هر دو کشور، توسط دفتر واشنگتن برزیل امضا شد، این گروه به دنبال ترویج گفتگوی دوجانبه در دفاع از حقوق بشر و توسعه پایدار در این دو کشور است.

آنها با اشاره به روابط میان دستیاران ترامپ و بولسونارو نوشتند: این راز نیست که افراط‌گرایان در برزیل و ایالات متحده فعالیت‌های خود را هماهنگ می‌کنند. درست همان‌طور که تلاش‌های خود را برای تضعیف دموکراسی هماهنگ می‌کنند، ما نیز باید در تلاش‌های خود برای حفاظت از آن متحد باشیم.

در گزارش نهایی کمیته ۶ ژانویه که ماه گذشته منتشر شد، آمده است که ترامپ باید به دلیل تحریک این شورش مرگبار با اتهامات جنایی روبرو شود. این گزارش۱۷ یافته خاص را فهرست کرده و پیامدهای حقوقی اقدامات رئیس‌جمهور سابق و برخی از همکارانش را موردبحث قرار داده است که شامل ارجاع جنایی ترامپ و سایر افراد به وزارت دادگستری می‌شود.