به گزارش اکوایران، در حاشیه جلسه هیات دولت، محمد اسلامی درباره سفر رافائل گروسی به تهران توضیحاتی داد، وزیر ارشاد از اعلام نام فیلم‌های جشنواره فجر طی امروز خبر داد و وزیر کار هم ادعای رئیس‌جمهور درباره محقق شدن وعده یک میلیون فرصت شغلی را تکرار کرد.

با آژانس هیچ بن‌بستی نداریم

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی: ما با آژانس هیچ بن‌بستی نداریم. بخشی از این خبرها که به نقل از آقای گروسی در رسانه‌ها تیتر می‌شود، مربوط به برجام است و بخشی هم مربوط به همکاری‌های ما با آژانس و پادمان. برجام بر پایه رفع اتهامات شکل گرفته و برای پاسخ دادن به این اتهامات ۲۰ سال مذاکره شده است. آنها پذیرفتند این اتهامات را با توجه به بازرسی‌هایی که تا آن زمان انجام شد، کنار بگذارند و تحریم‌ها را بردارند و ایران هم محدودیت‌ها و نظارت تشدید شده را در ازای لغو تحریم‌ها پذیرفت. با هر منطق و دین و آیینی که باشید، قرارداد یک‌طرفه نمی‌شود. سند برجام بر این مبنا بود که تحریم‌ها را لغو و اتهامات را کنار بگذارند و ما هم نظارت و محدودیت‌ها را بپذیریم تا اعتمادسازی بشود.

بن‌بستی از نظر ما نیست و مذاکرات هم برقرار است. ما نه با آژانس اختلاف داریم و نه در برجام بن‌بست بوده است. مذاکرات در چارچوب سند ۲۰۱۵ انجام شد. این‌که هر از گاهی برای فشار به ایران از یک جبهه‌ای به جبهه دیگر مهاجرت می‌کنند، دشمنی آنهاست. سفر گروسی همیشه برقرار بوده است و بازرسان در ایران هستند و رابطه ما با آژانس برقرار است.

اسامی فیلم‌های جشنواره امروز اعلام می‌شود

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد: امروز دبیر جشنواره اسامی فیلم‌های راه‌یافته به بخش داوری را اعلام می‌کند. امر داوری در هیأت انتخاب به بخش نهایی رسیده و از هفته آینده نمایش فیلم‌های فجر آغاز خواهد شد. جشنواره تئاتر فجر هم آغاز شده و با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو بوده است. تقریباً سالن‌ها مملو از جمعیت است و این جشنواره تا ۱۲ بهمن ادامه خواهد داشت و پخش فیلم‌ها هم در بخش داوری جشنواره از ۱۲ بهمن آغاز می‌شود. تعداد بسیاری از فیلم‌هایی که راه پیدا کرده با شعار جشنواره کاملاً در یک راستا بوده که همان همدلی و وفاق و ایجاد شور و نشاط در جامعه است. تقریباً فیلم‌ها در ژانرهایی به جشنواره آمده است که جامعیت خوبی دارد و هیأت داوران هم به این امر توجه داشته است.

کنسرت‌ها از هفته‌های قبل شروع شده و این هفته هم چند اجرا داریم و طی بهمن‌ماه تا قبل از آغاز جشنواره موسیقی فجر که ۲۸ بهمن خواهد بود، بسیاری از این‌ها اجراهای عمومی خواهند داشت.

فراتر از یک میلیون شغل ایجاد کردیم

سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: به استحضار می‌رسانم که وعده داده شده در رابطه با یک میلیون فرصت شغلی تحقق یافته و از یک میلیون فرصت شغلی در سال عبور کردیم. شاید سوال این باشد که شیوه‌های صحت‌سنجی شما چگونه است؟ اولا گزارش‌های مرکز آمار ایران که گزارش فصلی آن روز گذشته منتشر شد، مؤید این عرایض در رابطه با ایجاد اشتغال است.

خوشبختانه نرخ بیکاری در فصل پاییز نسبت به فصل بهار ۷ دهم کاهش داشته و به ۸.۲ رسیده است. بر اساس همین گزارش، درصد اشتغالِ کامل افزایش و درصد اشتغالِ ناقص هم کاهش پیدا کرده است. شیوه‌ دوم صحت‌سنجی و راستی‌آزمایی ما، سامانه رصدی است که در وزارتخانه و ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سراسر کشور پیشخوان دارد و قابل مشاهده است. ما به سه روش راستی آزمایی انجام می‌دهیم و یک روش آن پیامکی است.

واکنش سجادی به تحریم شدنش

حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان: (در واکنش به تحریم خود از سوی اتحادیه اروپا) این موضوعات جدید نیست و شعارهای قشنگی درباره ورزش عاری از سیاست می‌شنویم اما می‌بینیم که در موضوع جنگ بین روسیه و اوکراین، تیم‌های ورزشی روسیه را تحریم می‌کنند، اما در جنگ عربستان و یمن هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند یا نسبت به بردن پرچم فلسطین به ورزشگاه واکنش نشان می‌دهند. میلیون‌ها دلار از پول فوتبال ایران به بهانه بازی‌های سیاسی و تحریم‌های ظالمانه ضبط شده است. این فراز و فرودها بوده و ما این اتفاق را به فال نیک می‌گیریم و جای خداقوت به همکارانمان دارد که به وظیفه خود به خوبی عمل کردند. ما ایستادگی می‌کنیم و این تحریم‌ها نشان می‌دهد موضع‌گیری ما درست بوده است. در مقطع جام جهانی می‌خواستند خیلی اقداماتی علیه ما انجام دهند، اما تیرشان به سنگ خورد. ما قوی‌تر و با عزم راسخ‌تر در خدمت ورزش کشور هستیم. منشور المپیک یک چیز می گوید، اما رفتارها به گونه دیگری است.

باید فضا را باز کنیم

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی: در راستای توسعه گردشگری در کشور و افزایش نشاط اجتماعی در جامعه باید فضا را باز کنیم، مردم را درک کنیم و سخت‌گیری به مردم نکنیم. همه این اقدامات را باید در چارچوب شرع و دستورات الهی انجام دهیم و این موضوع می‌تواند گردشگری داخلی در کشور ما نیز افزایش دهد.

درباره طرح اخیر وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای لغو روادید یکطرفه با برخی از کشورها به منظور توسعه گردشگری در کشور هم ما کشورهای دنیا را به پنج گروه تقسیم کردیم و معتقدیم که باید یک اقدام جمعی برای لغو روادید با تعدادی از کشورها انجام شود.

هرکدام از این کشورها که در این طرح در نظر گرفته شده‌اند ویژگی‌هایی دارند و دارای مزیت‌های نسبی برای جذب گردشگر برای ما هستند. حدود 50 کشور را در این ارتباط در نظر گرفته‌ایم که باید با آنها لغو روادید کنیم؛ حتی لغو روادید یکطرفه.

دولت دخالتی در کار کارشناسی بورس کالا و شورای رقابت نمی‌کند

علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت: نگاه دولت درباره موضع‌گیری نسبت به عرضه خودرو در بورس این است که بررسی کنیم که شیوه بهتری برای مردم یعنی مصرف‌کننده واقعی وجود داشته باشد که محصول با کیفیت بهتر و قیمت مناسب‌تر در اختیار مردم قرار گیرد. باید اجازه دهیم تا نظر نهادهای کارشناسی و کارشناسان این حوزه گرفته شود تا هر شیوه‌ای که مناسب‌تر است، انتخاب شود. اینکه دلالان بخواهند تاثیرگذاری داشته باشند و سودی به جیب دلالان برود، یا اینکه از سوی دستگاه‌های نظارتی یا هر مجموعه‌ای به نهادهای تخصصی و کارشناسی فشار وارد شود تا این نهادها با اعمال فشار تصمیم‌گیری کنند، اثرش استمرار مشکلات چندده‌ساله‌ای است که در حوزه خودرو داشته‌ایم. دولت از این منظر دخالتی در کار نهادهای تخصصی نمی‌کند تا بهترین شیوه به نفع مصرف‌کننده اعمال شود. اجازه بدهید دولت در کار کارشناسی، چه بورس کالا و چه شورای رقابت، دخالتی نکند. هر تصمیمی بگیرند دولت به همان ملتزم خواهد بود.

خبر خوب وزیر نفت برای سیستان و بلوچستان

جواد اوجی، وزیر نفت: برای انتقال فرآورده‌های نفتی اعم از بنزین و نفت و گاز و نفت سفید به استان سیستان و بلوچستان هیچ‌گونه خط لوله‌ انتقال فرآورده نداریم و تمام نیازهای تامین انرژی را از طریق تانکرهای سوخت‌رسان و ریلی انجام می‌دادیم. دولت سیزدهم دیشب تصمیم بسیار خوبی گرفت که خط لوله فرآورده‌های نفتی از جنوب کرمان تا زاهدان به طول ۵۲۰ کیلومتر که بار مالی آن ۵ هزار میلیارد تومان است، ایجاد شود. این تصمیم به شورای اقتصاد می‌رود و مصوبه آن گرفته می‌شود تا در دو سال کاملا مشکل حل شود. ۵۰ جایگاه سی‌ان‌جی جدید احداث می‌شود و مجوز آن در شورای اقتصاد مصوب خواهد شد. تمام تجهیزات این ۵۰ جایگاه سی‌ان‌جی را دولت رایگان در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. خانوارهای این استان سهمیه ماهانه ۲۰۰ لیتری نفت سفید داشتند که یک سهمیه ۱۰۰ لیتری دیشب مصوب شد که در مجموع ۵۰ میلیون لیتر خواهد شد. ۶۵ تانکر سوخت‌رسان جدید به سیستان و بلوچستان اختصاص یافت به دستور معاون اول رئیس‌جمهور مقرر شد راه‌آهن نیز تعداد واگن مخزن‌دار برای تامین فرآورده‌های مورد نیاز استان اقدام کند.