به گزارش اکوایران، نخست وزیر ارمنستان ائتلاف امنیتی تحت رهبری مسکو را متهم کرد که این کشور را در شرایط سرد و در برابر تهدید مبتنی بر بازگشت خصومت ها از جانب آذربایجان، رها کرده است.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان بارها از آنچه که او آن را شکست سازمان پیمان امنیت جمعی در حراست از ارمنستان به عنوان یکی از اعضا در میانه تنش میان این بازیگر با اذربایجان بر سر منطقه قره باغ توصیف کرد، انتقاد کرده است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، روسیه که به دنبال حفظ روابط مستحکم با متحد خود یعنی ارمنستان بوده و در عین حال رابطه ای دوستانه اش را با آذربایجان حفظ کرده، دست به توازن دیپلماتیک ظریفی زده و از هرگونه اقدام قهرآمیز اجتناب کرده است. 

نفوذ کرملین در منطقه محدود تر شده است چرا که روسیه بر منافعش در جنگ با اوکراین متمرکز است.

پاشینیان در یک کنفرانس خبری گفت که ارمنستان، بازیگری نیست که از این پیمان خارج شود بلکه برعکس سازمان پیمان امنیت جمعی خواه و ناخواه زمینه را برای این خروج هموار می کند.او با تاکید بر این که تهدید تشدید تنش در امتداد مرز ارمنستان و در قره باغ کوهستانی در حال حاضر افزایش یافته، به لفاظی های تهدید آمیز باکو اشاره کرد.

 تنش میان ارمنستان و آذربایجان ماه دسامیر زمانی افزایش یافت که معترضان آذربایجانی که مدعی بودند فعال محیط زیست هستند، به اصطلاح کریدور لاچین، جاده اصلی میان ایروان و قره باغ کوهستانی را مسدود و 120 هزار نفر از ساکنان این منطقه را درگیر کمبود مواد غذایی و سایر مواد اولیه لازم کردند.

 ماه گذشته عالی ترین دادگاه سازمان ملل به آذربایجان دستور داد تا اجازه از سرگیری رفت و آمد آزاد در مسیر جاده را بدهد، با این همه اوضاع کماکان پر تنش است.

قره باغ کوهستانی، منطقه ای است در داخل خاک آذربایجان اما از زمان پایان جنگ میان باکو و ایروان در سال 1994، در اختیار نیروهای ارمنی تحت حمایت ایروان بوده است. در سال 2020 نیروهای آذربایجان، نظامیان ارمنستان را در جریان نبردی شش هفته ای که با توافق صلح و میانجیگری روسیه، پایان یافت، شکست دادند.

حالا باکو بخش قابل توجهی از قره باغ را در اختیار دارد و می تواند مناطق مجاور را که نزدیک به دو دهه در دست ارامنه بود را هم پس بگیرد.

در جریان آخرین بن بست، پاشینیان و دیگر رهبران ارمنستان به شدت از روسیه و سازمان پیمان امنیت جمعی تحت رهبری روسیه به دلیل عدم تضمین ترانزیت ازاد از طریق کریدور لاچین انتقاد کردند. ارمنستان با خطاب قرار دادن مسکو، مانور نظامی برنامه ریزی شده اعضای سازمان را که برای سال جاری تعین شده بود را لغو و از معرفی نماینده برای رهبری این بلوک خودداری کرد. پاشینیان همچنین گفت که در باب وضعیت مردم ارمنی ساکن با ولادیمیر پوتین رایزنی داشته و به اعتراض ساکنان قره باغ کوهستانی در برابر مقر نیروهای حافظ صلح اشاره کرد.

پاشینیان در بخش دیگری از سخنرانی اش که محور آن به چالش کشیدن مسکو بود، خاطر نشن کرد که معماری امنیتی حاکم کارساز نبوده است. او افزود که ایروان در تلاش است تا همکاری نظامی- فنی با بسیاری از کشورهای دیگر برقرار کند.