به گزارش اکوایران، در حالی که تنش‌ها بر سر آینده قره‌باغ کوهستانی افزایش یافته است و حتی در حالی که دو کشور گفته‌اند به روند صلح متعهد هستند، اکنون ارمنستان و آذربایجان در روز پنجشنبه یکدیگر را متهم کردند که نیروهای طرف مقابل به نزدیکی مرز مشترک منتقل شده‌اند.

به نوشته رویترز، قره‌باغ کوهستانی، یک منطقه ارمنی قومی که در جهان به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته شده اما توسط مقامات ارمنی‌تبار اداره می‌شود، در مرکز یک بن‌بست سیاسی دیرینه قرار دارد. آذربایجان حرکت در امتداد تنها جاده ارمنستان به این منطقه را محدود کرده تا مانع از قاچاق اسلحه شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ارمنستان، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان در روز پنجشنبه آذربایجان را به «تقویت مداوم حضور نظامی در طول خط ارتباطی قره‌باغ کوهستانی و مرز ارمنستان و آذربایجان» متهم کرد. وزارت خارجه ارمنستان که گفت ایروان علاقه‌ای به تشدید تنش نظامی نداشته و آماده ادامه تلاش‌ها برای توافق صلح است، گفت که این اطلاعات توسط منابع مختلف تأیید شده است.

وزارت خارجه آذربایجان در بیانیه‌ای ادعای ارمنستان را رد کرد و از ایروان خواست به آنچه باکو «تحریک‌های نظامی و سیاسی» می‌خواند، پایان دهد. وزارت خارجه آذربایجان گفت: «این ادعاها بخشی از یک فریبکاری سیاسی دیگر است».

حکمت حاجی‌اف، مشاور سیاست خارجی الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان به رویترز گفت که نیروهای مسلح آذربایجان در حال انجام رزمایش‌های از پیش برنامه‌ریزی‌شده برای آمادگی در پاییز و زمستان هستند. حاجی‌اف همچنین ارمنستان را به تمرکز نیروها در مرز و خرید سیستم‌های تسلیحاتی جدید متهم کرد.

او گفت که نیروهای ارمنی‌تبار در داخل قره‌باغ کوهستانی نیز از پادگان‌های معمولی خود بیرون آمده و در مواضع خط مقدم در سطح بالای آماده‌باش قرار گرفته‌اند. حاجی‌اف افزود: «راهبرد ما بازدارندگی و جلوگیری از هرگونه اقدام نظامی مسلحانه یا غیرقانونی یا تحریک‌آمیز علیه آذربایجان است».