به گزارش اکوایران، قطر در سفر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی به پاریس متعهد شد ۱۰ میلیارد یورو (۱۰.۹ میلیارد دلار) در فرانسه برای حمایت از شرکت‌های نوظهور و صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا سال ۲۰۳۰ سرمایه‌گذاری کند.

به نوشته بلومبرگ، امیر قطر که برای گفتگو در خصوص موضوعات متنوع دوجانبه و همچنین مناقشات خاورمیانه به پاریس سفر کرده قرار است در این دیدار دو روزه با مقام‌های ارشد فرانسوی گفتگو کند. 

الیزه، کاخ ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای در خصوص توافق ۱۰ میلیارد یورویی دو طرف نوشت: «این توافق مربوط به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا و صندوق سرمایه‌گذاری در فرانسه خواهد بود و بخش‌های کلیدی همچون انتقال انرژی، صنایع نیمه‌رسانا، هوافضا، هوش مصنوعی، سلامت و بهداشت و همچنین حوزه‌های فرهنگی را شامل خواهد شد.» 

این نخستین سفر امیر قطر به پاریس از زمان به قدرت رسیدن او در سال ۲۰۱۳ است. مسئله توافق آتش‌بس در نوار غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در دست حماس نیز از دیگر موضوعاتی است که رهبران دو کشور به آن می‌پردازند و در نخستین روز حضور امیر قطر در پاریس به این موضوع نیز به شکل ویژه‌ای پرداخته شد.  

قطر از زمان آغاز جنگ غزه در ماه اکتبر، نقش میانجی کلیدی ایفا کرده و در روزهای اخیر هم تلاش های دیپلماتیک بین‌المللی برای توقف خصومت‌ها پیش از شروع ماه رمضان تشدید شده است.