به گزارش اکوایران، با گذشت هفت ماه از جنگ، سربازان اسرائیلی به نبرد در شمال نوار غزه، مناطقی که قرار بود ماه‌ها پیش پاکسازی شده باشند، بازگشته‌اند، و این موضوع پرسش‌های فزاینده‌ای را درباره هدف اعلام‌شده اسرائیل برای از بین بردن حماس برجسته می‌کند.

شعله‌ور شدن دوباره آتش شمالی 

در حالی که حرکت تانک‌ها به سمت شهر جنوبی رفح، جایی که ارتش می‌گوید چهار گردان آخر حماس در آن پنهان شده‌اند، آغاز شده، درگیری‌های شدیدی در منطقه زیتون شهر غزه و اطراف جبلیه در شمال درگرفته است. مناطقی که ارتش اسرائیل کنترل آن‌ها را در سال گذشته به دست آورده بود.

به گزارش رویترز، جنگ مجدد در آنجا - در بحبوحه فشارهای بین المللی برای آتش‌بس – نگرانی‌ها در اسرائیل مبنی بر اینکه فقدان یک طرح راهبردی روشن برای غزه باعث می‌شود حماس کنترل موثری بر منطقه داشته باشد را شدت بخشیده است.

در حالی که اسرائیل در روز سه‌شنبه یکی از تلخ‌ترین روزهای تاسیس خود را جشن گرفت، به نظر می‌رسد که پایانی روشن بر جنگ دورتر از همیشه است.

به نظر می‌رسد حماس که در شبکه تونل گسترده‌ای در زیر ویرانه‌های غزه قرار دارد، حمایت گسترده‌ای را در میان جمعیتی که بیش از 35000 نفر از آن‌ها در جنگ کشته شده و اکثر آن‌ها مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند، حفظ کرده است.

مایکل میلشتاین، افسر سابق اطلاعات نظامی و یکی از برجسته‌ترین کارشناسان اسرائیل می‌گوید: «اگر ما بر استراتژی فرسایش مداوم یا عملیات علیه حماس تکیه کنیم، به هدف فروپاشی حکومتی یا نظامی دست نخواهد یافت». کرت کمبل، معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که واشنگتن تردید دارد که اسرائیل به «پیروزی گسترده در میدان نبرد» دست یابد.

متحدان راست افراطی

به گفته دو مقام امنیتی اسرائیل، در چند هفته گذشته، مقامات کابینه از نتانیاهو خواسته‌اند تا سیاست «روز بعد» روشنی را برای غزه تدوین کند.

با این حال، نتانیاهو تاکنون در پاسخ به فشار متحدان راست‌گرای تندرو مانند ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت و بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی، که برای حفظ ائتلاف حاکم خود به حمایت آن‌ها نیاز دارد، بر پیروزی کامل اصرار داشته و تاکید کرده است.

علیرغم درخواست‌های بین‌المللی در راستای احیای تلاش‌ها برای یافتن راه‌حلی برای مناقشه چند دهه‌ای، صحبت از راه‌حل سیاسی بارها توسط کابینه‌ای رد شده است که از فکر کردن به هر گونه گامی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین خودداری می‌کند. این باعث شده است که او مجبور شود به دنبال یک راه حل صرفا نظامی باشد که وظیفه سربازان را در زمین پیچیده کرده است.

این هفته، اخبار کانال 13 اسرائیل گزارش داد که فرمانده ارتش هرزی هالوی به نتانیاهو گفته است که بدون تلاش جدی برای ایجاد یک دولت جایگزین فلسطینی در غزه، ارتش با «تلاش سیزیفی» برای شکست حماس روبرو شده است.

مقامات اسرائیلی قبلاً در مورد استفاده از رهبران مدنی یا قبیله‌ای محلی که با حماس یا تشکیلات خودگردان فلسطین که شکل محدودی از حاکمیت را در کرانه باختری اعمال می‌کنند، در ارتباط نیستند، صحبت کرده‌اند تا جایگزینی ارائه دهند. با این حال، به گفته میلشتاین، چنین تلاش‌هایی بی نتیجه بود. او گفت: «حماس همچنان قدرت غالب در غزه، از جمله در بخش‌های شمالی این نوار است.»

پس از رفح چه اتفاقی می‌افتد؟

در مقابل، اهداف راهبردی یحیی سنوار، رهبر حماس در غزه، روشن به نظر می‌رسد؛ جان سالم بدر بردن از جنگ با قدرت کافی برای بازسازی، که در اصرار او بر خروج کامل نیروهای اسرائیلی به عنوان شرط هرگونه توافق آتش‌بس منعکس شده است.

یک مقام فلسطینی که با حماس متحد نیست و نزدیک به مذاکرات متوقف شده با میانجیگری مصر و قطر است، گفت: «آنها تاکتیک‌هایی برای بقای حماس هستند و به زودی اسرائیل مجبور خواهد شد به این سؤال پاسخ دهد که «پس از رفح چه پیش می‌آید؟»

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از نیروهای حماس و سایر گروه‌های مسلح در غزه کشته شده‌اند. آمار تلفات منتشر شده توسط وزارت بهداشت غزه تفاوتی بین غیرنظامیان و نیروهای حماس قائل نیست. خود نتانیاهو در این هفته رقمی در حدود 14000 نفر را ارائه کرد که تقریباً نصف تعداد کل نیروهای حماس است که ارتش اسرائیل در آغاز جنگ تخمین زده بود. حماس گفته است که تخمین‌های اسرائیل در مورد تعداد کشته‌ها اغراق‌آمیز است.

علیرغم فشار شدید ایالات متحده برای حمله نکردن به رفح که جمعیت آن با صدها هزار فلسطینی آواره افزایش یافته است، فرماندهان اسرائیلی عملیات عمیق‌تر در شهر را آغاز کرده‌اند. هنوز مشخص نیست که اگر حمله‌ای تمام عیار انجام دهند، در خیابان‌های باریک شهر با چه چیزی روبرو خواهند شد.

یکی از نیروهای یکی از جناح‌های مسلح گفت: «جنگجویان ما نبردهای خود را انتخاب می‌کنند، آنها اجازه نمی‌دهند که اشغالگر زمان یا زمین جنگ را برای ما تحمیل کند، زیرا ما توانایی‌های نظامی برابر نداریم. ما مجبور نیستیم رو در رو با هم درگیر شویم، اما اشغالگران و متجاوزان تقریباً هر روز سربازان و وسایل نقلیه را اینجا و آنجا در داخل غزه از دست خواهند داد. آنها هرگز مستقر نخواهند شد.»

هنوز مشخص نیست که اسرائیل تا چه حد آماده است. نظرسنجی‌ها همچنان حمایت گسترده‌ای را از جنگ در میان جمعیتی که هنوز از حمله حماس در 7 اکتبر آسیب دیده‌اند، نشان می‌دهد.

اما اعتراض‌های هفتگی خانواده‌های اسرا در مورد بازگرداندن آن‌هایی که هنوز در اسارت به سر می‌برند، نشان می‌دهد که چنین حمایتی با خشم نسبت به کابینه‌ای همراه است که اکثر اسرائیلی‌ها مسئول شکست‌های امنیتی قبل از حمله می‌دانند.