به گزارش اکوایران، بعد از مدت‌ها در بازار شاهد جریان خرید دلار بودیم. با اینکه قیمت دلار از 27 آبان در دامنه مشخص 49 هزار و 800 تومان تا 50 هزار و 300 تومان در نوسان است و کمتر کسی در این شرایط حاضر به خرید دلار بوده در روز سه‌‌شنبه اکثر معامله‌گران تصور کردند که قیمت دلار از بازه رنج خودش خارج می‌شود و سیگنال خرید دادند.

چهار دلیل برای موج خرید دلار

آن‌ها برای این سیگنالشان چهار دلیل داشتند. یک اینکه طی سه روز گذشته قیمت دلار هرات بالای تراز میانی یعنی 50 هزار و 140 تومان نوسان می‌دهد. دو اینکه کف قیمتی دلار در مشهد بالای هرات رفت و به 50 هزار و 340 تومان رسید. دلیل سوم به تعطیلی یکشنبه در هفته بعد برمی‌گردد. معامله‌گران می‌گویند به خاطر این تعطیلی بازار شنبه هم تعطیل می‌شود و تسویه‌های فردایی از چهارشنبه به دوشنبه موکول می‌شود. چهارمین دلیل از منظر معامله‌گران شاخص جهانی دلار بود. از نگاه آن‌ها افزایش ایندکس دلار در بازار جهانی می‌تواند روی دلار داخل اثر بذارد.

با اینحال که این معامله‌گران سیگنال خرید دادند اما قیمت دلار نتوانست از مقاومت 50 هزار و 300 تومان عبور کند. قیمت دلار هرات در روز سه‌شنبه 50 هزار و 250 تومان شروع به کار کرد و بین 50 هزار و 50 تومان تا 50 هزار و 300 تومان نوسان داد و نتوانست از مرز مقاومت عبور کند. قیمت دلار در بازار ارز هرات در نهایت 50 هزار و 100 تومان بسته شد.

قیمت درهم امارت در 13 هزار و 820 تومان آغاز به کار کرد و در 13 هزار و 830 تومان به کار خودش پایان داد.

قیمت دلار در سمت رسمی بازار همچنان افزایشی بود و با یک پله صعود به 42 هزار و 700 تومان رسید.

قیمت سکه در روز سه‌شنبه 29 میلیون و 100 هزار تومان بازگشایی کرد تا 29 میلیون و 200 هزار تومان هم بالا رفت اما در ادامه با کاهش در 29 میلیون و 50 هزار تومان به کار خودش پایان داد. حباب سکه در روز سه‌شنبه با افزایش به 5 میلیون و 500 هزار تومان رسید. قیمت طلای آبشده هم با افزایش در بالای 10 میلیون و 600 هزار تومان معامله شد و در انتها دوباره به کف 10 میلیون و 600 هزار برگشت. ویژگی بازار طلای آبشده در روز سه‌شنبه این بود که بلوکه نداشت.

رد پای خودرو در بازار ارز

در بازار بحث داغ خودروی خارجی بود. در روز سه‌شنبه گفته می‌شد هفته دیگر مجدد سامانه ثبت‌نام جدید خودروی خارجی باز می‌شود و از آنجایی که در بازار قیمت خودروها خیلی بیشتر هستند، احتمال اینکه متقاضی زیاد باشد وجود دارد. از نظر معامله‌گران اگر این اتفاق رخ بدهد بازار طلا و سکه جان افزایش نخواهند داشت.

همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه در روز سه‌شنبه گفته رویه دولت در خصوص واردات خودرو این است که امسال واردات با قطعیت انجام می‌شود و در بودجه سال آینده نیز واردات منظور شده و این موضوع بدون خلل انجام می‌شود. این در حالیست که در روز گذشته داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود اختصاص ۲ تا ۳ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در سال ۱۴۰۳ به واردات خودرو به صرفه و صلاح کشور نیست.

از نظر معامله‌گران فنی همچنان تا زمانی‌که حمایت 10 میلیون و 570 هزار تومان طلای آبشده حفظ شود قیمت می‌تواند با افزایش به سمت مقاومت 10 میلیون و 720 هزار تومان برود. همچنین در بازار سکه فردایی مقاومت مهم 30 میلیون و 400 هزار تومان است که تا بالای این سطح تثبیت ندهد نمی‌شود گفت روند صعودی است.

نکته بازار سه‌شنبه این بود که بیش از ۱۱ کیلوگرم طلای قاچاق در مرز بازرگان کشف شده است.