به گزارش اکوایران، قیمت دلار بعد از رسیدن به سقف تاریخی و ناکام ماندن در عبور پرقدرت از این سطح عقب نشست و در بازه مشخص در نوسان است. با این حال بازار طلا و سکه با نوسان انس طلا در انتهای هفته گذشته از سقف تاریخی عبور کردند و به سقف کانال صعودی رسیدند.

قیمت انس طلا در انتهای هفته گذشته با افزایش از سقف تاریخی خودش بالاتر رفت و به واسطه این نوسان انس قیمت طلای آبشده به مرز کانال 14 میلیون در مثقال رسید. با رسیدن قیمت طلا به این محدوده تحلیلگران در روز شنبه هشدار می‌دادند خریدار این بازار نباشید به دو دلیل: یک اینکه قیمت طلای آبشده به سقف کانال صعودی رسیده و دوم اینکه بازار طلا به وضعیت اشباع خرید رسیده و باید اصلاح می‌داد.

قیمت طلای آبشده در روز شنبه حوالی کانال 14 میلیون بازگشایی کرد و طبق پیش بینی با کاهش به محدوده 13 میلیون و 700 هزار تومان رسید.

قیمت دلار هرات 59 هزار و 900 تومان شروع به کار کرد و با کاهش در 59 هزار و 100 تومان بسته شد. قیمت دلار در بازار ارز هرات در هفته گذشته هم با کاهش به این سطح حمایتی رسیده بود اما در از دست دادنش ناکام بود.

قیمت درهم در 16 هزار و 450 تومان باز شد و با کاهش در 16 هزار و 370 تومان به کار خودش پایان داد. محدوده 16 هزار و 300 درهم به حمایت مهمی تبدیل شده که در این یک هفته مانع نزول بیشتر در این بازار شده است.

قیمت سکه در کانال 37 میلیون آغاز به کار کرد و بر خلاف سایر بازارها اصلاح نداد و با نوسان در 37 میلیون و 400 هزار تومان بسته شد. به عقیده معامله‌گران مقاومت سکه در روز شنبه به خاطر تسویه سال سکه در روز جاری بوده است.

روز شنبه دو اتفاق مورد توجه معامله‌گران بود. اتفاق اول تسویه سال سکه بود که به موجب آن بازار سعی کرد اصلاح ندهد و بالا بسته شود. همچنین معامله‌گران مدعی بودند اکثر اتاق‌های معاملاتی از تاریخ 26 اسفند تا 5 فروردین 1403 تعطیل هستند.

اتفاق دوم به ساز و کار حراج سکه و اختلال در مرکز مبادله برمی‌گردد. صبح شنبه یک خبر در بازار دست به دست می‌شد با این تیتر؛‌ برنده نشدگان حراج سکه، نقره داغ شدند. این خبر حکایت از این دارد که گروهی از متقاضیان نه تنها موفق به دریافت سکه نشدند بلکه هنوز پولشان از حراج اول برنگشته است. طبق خبر مرکز مبادله مشکل استرداد وجه متقاضیانی که در حراج سکه برنده نشدند، به سامانه مرکز مبادله ارتباطی ندارد و به شبکه پرداخت مربوط است. همچنین وجه تمام برنده‌نشدگان حراج سکه، تا پایان روز کاری فردا به حسابشان واریز می‌شود. معامله‌گران می‌گفتند در احراز هویت سامانه مختل شد، در واریز پول مختل شد، در مرحله خرید هم مختل شد و الان هم در استرداد پول مختل شده است. انگار که اختلال جزء جدانشدنی سیستم است.

خبر مهم بازار هم ادعای تسنیم درمورد عرضه ۳۵۰ میلیون درهم دیگر در سامانه نیما بود. تسنیم هفته قبل هم گفته بود که بازارساز 400 میلیون درهم به بازار نیما تزریق کرده که تا انتهای سال جوابگو خواهد بود.

به عقیده تحلیل‌گران فنی به نظر نمی‌رسد بازارساز در سال 1402 اجازه بدهد که بازار ارز و سکه در بالای سقف تاریخیشان تثبیت بدهند به خصوص در بازار دلار. از منظر آن‌ها این هفته، هفته حساسی برای بازار است و بازارساز هم در تمام روزهای هفته یا حراج سکه دارد یا حراج شمش. این دسته می‌گویند بازار آرام آرام حتی می‌تواند سطوح پایینتر هم ببیند. حمایت طلای آبشده در 13 میلیون و 700 هزار تومان است که اگر از دست برود فشار فروش در بازار بیشتر می‌شود.