علیرضا زاکانی در شصت‌وچهارمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای شهرهای مراکز استان‌هاگفت: اصل مشورت و شوراها مبنای دینی دارد و شوراها دارای مبانی قانون هستند به شکلی که اصل صدم قانون اساسی به تمام شمول شوراها پرداخته است.

وی ادامه داد: در ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها به موضوع شوراها اشاره شده و البته به دلیل تاخیر ۲۰ ساله در تاسیس شوراها شرایط به گونه‌ای شد تا بسیاری از وظایف شوراها به سایر نهادها سپرده شود. یکی از اتفاقاتی که منجر به جهش در کشور و موجب نفع انقلاب می‌شود توجه به شوراهاست. متنوع دیدن خدمت‌ها منجر به ایجاد امکاناتی می‌شود که می‌تواند به عنوان حق شناخته شود.

زاکانی تاکید کرد: عمده اقدامات خدماتی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی توسط شهرداری انجام می‌شود و امکانات ورزشی که در اختیار شهرداری است با هیچ دستگاهی قابل مقایسه نیست. اگر قرار بر ایجاد اراده‌ای برای خدمت‌گذاری در شهر باشد شهرداری‌ها و شوراها دارای امکانات متعددی هستند و در حال حاضر بالغ بر ۸۰ درصد منابع شهرداری تهران را بدون توجه به مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌کنیم.

شهردار تهران با بیان این‌که شهرداری‌ها قبل از تولد تا هنگام مرگ بیشترین نزدیکی را با مردم دارند، اضافه کرد: شهروندان در حوزه خدمات شهری و حمل و نقل با شهرداری در ارتباط هستند. خدمت به مردم امروز در دولت و مجلس شورای اسلامی به خوبی قابل مشاهده است. یکی از دلایل جنگ ترکیبی که طی روزهای اخیر علیه کشور صورت گرفته همین تغییر ریل در جهت پیشرفت کشور بوده است.

زاکانی با بیان این‌که دو سال و نیم تهران در شرایطی سختی گذران امور داشته است، افزود: سه ماه شهر را با قرض اداره کردند علت این است که در سال ۱۳۹۱ حدود ۳۱ هزار پروانه صادر شد اما در سال ۱۳۹۹ این تعداد به ۵۰۰۰ عدد رسید. در سال گذشته ۹۹ درصد منابع اعتباری شهری را تامین کردیم؛ اما در حال حاضر در حوزه نقد حدود ۱۰ هزار میلیارد جلوتر هستیم و درآمد بیشتری را کسب کردیم و اساس آن این بوده که هیچ چیز را نفروختیم بلکه با مشارکت مردم و مولدسازی کار را به پیش برده‌ایم.

وی ادامه داد: در حوزه جمع‌آوری معتادان متجاهر، قرارگاه اجتماعی را با ۱۴ دستگاه برپا کردیم و در حال حاضر تلاش شده که ۵۰۰۰ تخت فراهم و پذیرای بیش از ۳۰۰۰ معتاد باشیم. از قبل از عید قرارگاه مسکن را تشکیل دادیم تا تسهیل‌گری و زمینه‌سازی برای ساخت مسکن را داشته باشیم؛ لذا در حال حاضر تفاهم‌نامه ۳۴۰ هزار واحد مسکونی منعقد شده که ساخت حدود ۴۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده است طبق قانون، راه و شهرسازی متولی مسکن است، اما این نهاد ابزار ساخت‌وساز را ندارد اما در این راستا ما به این وزارتخانه کمک می‌کنیم.

شهردار تهران با بیان این‌که برنامه‌های دیگری برای آینده شهرداری در دستور کار قرار گرفته است، اضافه کرد: اگر قرار است دیگران ما را محدود کنند خودمان باید وارد عمل شویم و از طریق قانون موضوعات را به پیش ببریم.

علیرضا زاکانی در حاشیه برگزاری مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای مراکز استان‌ها  هم در جمع خبرنگاران درباره انتشار گاز متان و تشکیل توده ۵ کیلومتری در جنوب تهران گفت: تیم دانشگاهی تشکیل شده تا این موضوع را بررسی کند البته تا به حال شرایطی یا دلیلی که ادعای ناسا را تایید کند پیدا نکردیم؛ اما چون شائبه برای مردم ایجاد شده این مورد را بررسی و نتایج را اعلام خواهیم کرد.

وی در ادامه افزود: صدور پروانه از ۳۵ میلیون متر مربع به پنج میلیون متر مربع و ۳۱ هزار فقره نیز به پنج هزار فقره در سال ۱۴۰۰ کاهش یافته است. با این وجود انضباط مالی ما را نجات داد، به شکلی که هزار و ۲۰۰ حساب را به خزانه واحد تبدیل کردیم. به هر دلیلی در سه سال گذشته این اقدام انجام نمی‌شد؛ اما ما به قانون عمل کردیم و باعث شد از تنش خارج شویم.

زاکانی ادامه داد: نسبت به سال قبل نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان در تحقق بودجه جلوتر هستیم و بدون اینکه یک سانت تراکم فروشی صورت بگیرد این اقدام انجام شده است و سعی کردیم منافع مردم را در نظر بگیریم.

شهردار تهران تاکید کرد: این نگاه در مجموعه شهرداری وجود داشت که باید از مردم هزینه‌ها را گرفت؛ اما ما اعلام کردیم که اگر شهروندان در سال‌های قبل مبالغ خود را کامل پرداخت کرده باشند؛ همان اندازه کفایت می‌کند و این اقدام تعامل بین ما و مردم و سازندگان را ایجاد خواهد کرد.

زاکانی با تاکید بر اینکه در شهر پروژه راکد نداریم، افزود: 2 آزاد راه در حال ساخت است و ما هیچ گونه مشکل مالی نداریم و امور شهر به خوبی به پیش می‌رود. اگر مشکلی باشد صادقانه اعلام خواهیم کرد. سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۹۹ درصد بودجه محقق شد و امسال بیش از ۱۰۰ درصد محقق خواهد شد. تحقق بودجه بخش غیر نقد پایین است که در این بخش نیز در حال کارسازی هستیم. در بخش نقد نیز نمی‌گوییم شرایط مطلوب است؛ اما از سال قبل جلوتر هستیم.

وی با بیان اینکه نُرم خوبی را در بخش مسکن دنبال کردیم افزود: قطعا اتفاقاتی را رقم می‌زنیم که پیام مثبتی در رابطه با توسعه سازندگی شهر برای مردم داشته باشد. در همین راستا اعمال تخفیفات عوارض به عنوان یک مشوق انجام شد. صدور پروانه شهرسازی در طول یک هفته نیز از دیگر اقداماتی است که این امکان را ایجاد می‌کند تا افراد مطمئن باشند که اگر پروانه شهرسازی بگیرند موضوع‌شان تعیین تکلیف خواهد شد.

زاکانی ادامه داد: در مناطق ۲۲ گانه در صدور پروانه تفاوت‌هایی وجود دارد و پروانه ساخت از ۲۷۲ روز به ۶۰ تا ۵۰ روز کاهش یافته است. تلاش خواهیم کرد این شرایط تا پایان سال ۱۴۰۲ معتبر باقی بماند که امیدواریم این موضوع را شورای شهر تهران نیز تصویب کند. قطعا اگر اطلاعات ما یکپارچه شود می‌توانیم فاصله پروانه ساخت و شهرسازی را به یکدیگر نزدیک و منطبق کنیم.

وی با بیان اینکه هفت ماه پیش طرحی را در خصوص ساخت و ساز در بافت فرسوده تصویب کردیم که شورای عالی شهرسازی و معماری نیز آن را ابلاغ کرد تا در کشور اجرایی شود، افزود: این طرح جهشی به نوسازی و بافت‌های فرسوده می‌دهد. در قالب طرح موضوعی و موضعی نیز اقداماتی را انجام داده‌ایم که امیدواریم بتوانیم در ۴۵۶۰ هکتار بافت ناپایدار نیز وارد عمل شویم.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص انتقاد اعضای شورا به نحوه و سرعت پاسخگویی تذکراتشان توسط شهرداری تهران، گفت: قطعا آمار پاسخ‌های شهرداری به تذکرات شورا را تقدیم‌شان خواهیم کرد و امیدواریم در این حوزه سربلند باشیم.