به گزارش اکوایران؛ بودجه سازمان اورژانس کشور برای امسال افزایش یافت ولی کفاف نیازهای این سازمان برای خرید و تجهیز آمبولانس و مشکلات بودجه‌ای اورژانس کشور را نمی‌دهد. 

با وجود اینکه حدود 881 میلیارد تومان بودجه در سال 1402 به سازمان اورژانس کشور اختصاص یافته ولی هنوز تا رفع نیازهای اساسی این سازمان فاصله زیادی داریم. 

پیش‌تر جعفر میعادفر، رئیس سازمان اورژانس کشور به اکوایران گفته بود که در لایحه بودجه 1402 دولت 3 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار برای خرید آمبولانس در نظر گرفته که تا این سازمان بتواند دست‌کم هزار تا هزار و 500 دستگاه آمبولانس خریداری کند.

اظهارات رئیس سازمان اورژانس کشور در حالی مطرح شد که همان زمان نیز زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت از حذف ردیف اورژانس هوایی در بودجه 1402 ابراز نگرانی کرده بود.

با وجود حمایت کمیسیون بهداشت مجلس از سازمان اورژانس کشور، رئیس این سازمان نسبت عدم تخصیص بودجه به اورژانس هوایی انتقاد کرده و گفته بود ااگر مجلس و دولت اعتبار حداقلی 700 میلیارد تومان را در لایحه بودجه 1402 پیش‌بینی نکنند، پایگاه اورژانس هوایی تعطیل خواهد شد.

همچنین میعادفر، 24 اسفند سال گذشته اظهار کرده بود که حدود پنج سال است آمبولانس جدیدی وارد چرخه نشده و با بودجه اختصاص یافته در 1402 برای این سازمان می‌توانیم که دست‌کم هزار دستگاه آمبولانس جدید را وارد چرخه کنیم.

با این حال امروز اولین پایگاه تخصصی اورژانس هوایی استان تهران افتتاح شد و رئیس سازمان اورژانس کشور در این مراسم اظهار کرد که از بین 52 پایگاه امداد هوایی تنها هشت پایگاه به صورت تخصصی به فوریت پزشکی و اورژانس اختصاص دارند. 

میعادفر با اشاره به فرسودگی آمبولانس‌ها در کشور گفت که اولین مناقصه برای خرید 600 آمبولانس انجام شده اما مشکل ارز پیدا کردیم که برای اختصاص ۳۵ میلیون دلار با دولت مکاتبه داشتیم که لازم است مجلس و دولت اعتبار مناسب در این حوزه را اختصاص دهند.

رئیس سازمان اورژانس کشور از کمبود 11 هزار نیروی انسانی این سازمان با وجود مراحل پایانی استخدام حدود 3 هزار و 500 نفر برای اورژانس خبر داده است. 

میعادفر با اشاره به راه‌اندازی اولین پایگاه تخصصی اورژانس هوایی استان تهران اظهار کرده که در این پایگاه با توجه به شرایط تهران از مدیکوپتر در اورژانس تهران استفاده شده، چراکه کوچک‌تر است و امکان نشستن در شرایط خاص را دارد، در این پایگاه کل تعمیرات بالگردها انجام خواهد شد و در آینده سیستم مانیتورینگ ۵۲ مرکز اورژانس هوایی به این پایگاه متصل می‌شود.

امروز اولین اورژانس هوایی استان در حالی افتتاح شد که تهران با وجود سهم نزدیک 25 درصدی در ماموریت از کمبود فضای فیزیکی برای پایگاه‌های اورژانس رنج می‌برد و از محرومترین استان‌های کشور در بخش خرید زمین برای ساخت پایگاه است.