برنامه اکوخبر

پول‌های بلوکه شده در راه ایران

امروز خبر رسید که رئیس کل بانک مرکزی با سفیر کره جنوبی در تهران دیدار کرده و این دیدار حاوی تصمیم‌های مهمی درباره نحوه پرداخت پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی بوده است.

 البته این تنها دیدار عبدالرضا همتی در همین رابطه نبود بلکه او مذاکراتی در مورد منابع مالی ایران در ژاپن هم با سفیر این کشور در ایران انجام داد. به نظر می‌رسد اتفاقات خوبی برای ایران در شرف وقوع است.

 

آخرین اخبار از آزاد سازی پول های بلوکه شده ایران

پول های بلوکه شده ایران در کشورهایی مثل عراق و کره جنوبی مدت هاست که محل مناقشه ایران و این کشورها شده، بارها سفرهایی از طرف مقامات هر دو کشور به کشور طرف مقابل انجام شده بلکه فرجی حاضل شود و این پول ها که رقم کلانی هم هستند به دست ایران برسند. تا وقتی که ترامپ روی کار بود که تقریبا تمام این تلاش ها به در بسته می خورد چون به هر حال کشورها از دادن این امتیاز به ایران می ترسیدند اما حالا به نظر می رسد که فضای حاکم بر نهادهای تصمیم گیر در این کشورها تغییر کرده مخصوصا در مورد کره جنوبی که رسما خبرهای جدی درباره اش شنیده میشود، خبری که میگوید رئیس کل بانک مرکزی و سفیر کره جنوبی در ایران، در جلسه ای که به درخواست سفارت کره جنوبی برگزار شده، درباره نحوه جابجایی و مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در کره جنوبی توافق کردند. اینطور که روابط عمومی بانک مرکزی گفته در این جلسه، توافقات لازم در خصوص انتقال منابع به مقاصد مورد نظر انجام شده و تصمیمات بانک مرکزی در خصوص حجم منابع مورد انتقال و بانکهای مقصد به طرف کره ای هم اعلام شده. سفیر کره جنوبی در ایران هم اعلام کرده که کشورش آماده انجام کلیه اقدامات لازم برای استفاده از تمامی منابع بانکی ایران در کره جنوبیست و در این خصوص هیچ سقف و محدودیتی وجود ندارده. رئیس کل بانک مرکزی هم ضمن استقبال از تغییر رویکرد کره جنوبی گفت اگرچه جمهوری اسلامی ایران از تغییر رویکرد کشورها و افزایش همکاری ها استقبال می کند، اما پیگیری های حقوقی این بانک به منظور مطالبه خسارات ناشی از عدم همکاری بانکهای کره ای در سالهای اخیر به قوت خود باقی خواهد بود و طرف کره ای باید تلاش زیادی انجام دهد تا این سابقه منفی از بین برود. بر اساس اعلام بانک مرکزی منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی حدود هفت میلیارد دلار است این هفت میلیارد دلار بیش از دو سال است که در بانک های این کشور توقیف شده و حتی به این سپرده ها سود نیز تعلق نگرفته است. در اواخر دی ایران و کره نشستی برگزار کردند که در آن طرف کره ای پیشنهاد تهاتر پول بلوکه شده با آمبولانس و کیت تشخیص کرونا را داد و این پیشنهاد با مخالفت شدید ایران روبرو شد، ایران خواهان آن است که از منابع ارزی بلوکه شده برای واردات غذا، دارو و کالاهای مورد نیاز خودش استفاده کند و تصمیم در مورد نحوه هزینه کردن این پول ها کاملا به عهده خودش باشد مخصوصا در مورد کالاهایی مثل دارو و مواد غذایی و بهداشتی که مشمول تحریم ها نیستند.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد