به گزارش اکو ایران، در حالی که تورم در خرداد ماه امسال رکورد بی سابقه ای را از خود برجای گذاشته است متغیرهای تورم ساز در کشور مسیری نزولی را اتخاذ کرده اند که در صورت تداوم می تواند منجر به کنترل رشد عمومی قیمت ها در کشور شود. البته بسیاری این رکوردزنی در تورم را حاصل حذف یارانه ها دانسته و آن را مقطعی اعلام کردند.

بااین حال آمارهای بانک مرکزی که تاکنون برای اردیبهشت ماه منتشر شده نشان می دهد رشد نقطه ای پایه پولی درمیانه بهار امسال برابر با 30.5 درصد بوده و این افزایش برای نقدینگی معادل با تقریبا 34 درصد به صورت واقعی به ثبت رسیده و در شیب نزولی قرار گرفته است.

در ادامه در حالی که نرخ متغیرهای پولی خرداد ماه هنوز منتشر نشده اما اخبار رسیده از سوی مقامات بانک مرکزی حاکی از تداوم روند کاهشی تا پایان سه ماهه اول سال 1401 بوده است.

در همین رابطه مدیر روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی با پیگیری جدی سه‌گانه اصلاح نظام بانکی در ماههای اخیر موفق شد تا در فصل بهار نرخ رشد سالانه نقدینگی و پایه پولی را در مسیر کاهشی قرار دهد.

به گزارش ایبِنا، «مصطفی قمری وفا» مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به استمرار اصلاح نظام بانکی و اثرات آن در کاهش شاخص‌های پولی موثر در تورم نوشت: بانک مرکزی با پیگیری جدی سه‌گانه اصلاح نظام بانکی در ماههای اخیر موفق شد تا در فصل بهار نرخ رشد سالانه نقدینگی و پایه پولی را در مسیر کاهشی قرار دهد؛ شاخص‌هایی که در کنترل تورم بسیار موثر است و روز گذشته نیز در جلسه دولت مورد تقدیر ریاست محترم جمهور قرار گرفت.

قمری وفا افزود: سیاست‌های اصلاحی پولی_بانکی در ‎بانک مرکزی در حمایت از تولید و کنترل نقدینگی و تورم با قوت ادامه خواهد یافت.

پایه پولی