به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی رشد 4 هزار واحدی داشت. پس از آن روند صعودی شاخص ادامه پیدا کرد و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 5 هزار و 477 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 479 هزار و 590 واحد رسید. 

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 3 هزار و 550 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 387 هزار و 47 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش ماند و 129 واحد رشد کرد و به رقم 20 هزار و 191 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 308 نماد رشد قیمت داشتند و 175 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 64 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 35  درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 151 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.  

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 55 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای خساپا (شرکت سایپا) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

نمادهای «شپدیس»، «اخابر» و «وغدیر» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای «شستا»، «وبملت» و «حکشتی» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «مارون» و «بپاس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «فرابورس» و «سمگا» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خبهمن و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، کرمان و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

مازاد تقاضا در پایان معاملات دوشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 166 درصد افزایش یافت و 8 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 7 درصد رشد کرد و در رقم 521 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا) با صف‌ خرید 131 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وساپا ، نمادهای ورنا (شرکت سرمایه گذاری رنا) و کیمیا (شرکت معدنی کیمیای زنجان گستران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد ثاباد (شرکت توریستی و رفاهی آبادگران ایران) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 4 میلیارد تومانی داشت. پس از ثاباد، نمادهای خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) و بنو (شرکت بیمه تجارت نو) بیشترین صف فروش داشتند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 189 هزار و 929 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 182 هزار و 893 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 650 میلیارد تومان رسید.

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد خبهمن (گروه خودروسازی بهمن) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 296 میلیارد تومان بود. 

پس از خبهمن، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و شپنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام خبهمن با تعداد یک میلیارد و 450 میلیون و 899 هزار و 943 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خودرو و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس