به گزارش اکوایران، کاهش نرخ بهره بانکی در چین باعث رشد قیمت کامودیتی‌ها ظرف روزهای پایانی هفته اخیر شد؛ به نحوی که بهای هر تن سنگ‌آهن معیار پلتس در روز جمعه بیستم ماه مه به کانال 130 دلاری صعود کرد.

سنگ آهن کانال 130 دلار را پس گرفت

کاهش توجه تجار چینی نسبت به تضعیف تقاضا در بازار سنگ‌آهن چین و امید به رشد تقاضا برای این محصول در بلند مدت با توجه به تصمیم بانک خلق چین در خصوص کاهش 15 پایه‌ای نرخ بهره باعث شد تا سنگ‌آهن عیار 62 درصد تحویل بنادر شمالی چین در روز جمعه بیستم ماه مارس تا 136 دلار و 25 سنت افزایش قیمتی داشته باشد که این رقم نسبت به بهای آن در روز قبل رشدی 6 دلار و 85 سنتی داشت.

برخلاف روند افزایشی به وجود آمده در بازار سنگ‌آهن، بهای زغال‌سنگ صادراتی به چین فوب استرالیا با کاهش 5 دلاری روبرو شد و با نرخ 520 دلار به ازای هر تن برای تحویل در ماه جولای معامله شد. این افت قیمت زغال سنگ‌ در بندر مبدا، تضعیف نرخ این محصول تحویل بنادر چین را نیز رقم زد به نحوی که قیمت هر تن زغال‌سنگ تحویل بنادر چین در روز بیستم ماه مه به 439 دلار به ازای هر تن رسید.

کاهش هزینه وام ساخت‌وساز

بانک‌های چینی این هفته نرخ بهره کلیدی وام‌های بلندمدت را به میزان بی سابقه‌ای کاهش دادند؛ نرخ اصلی وام پنج ساله که مرجعی برای وام مسکن مسکن است از 4.6 درصد به 4.45 درصد کاهش یافت. این بزرگترین کاهش از زمان اصلاح نرخ در سال 2019 بود. این درحالی بود که اکثر اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی بلومبرگ کاهش پنج تا 10 واحدی نرخ بهره را پیش‌بینی کرده بودند. این کاهش نرخ بهره، هزینه‌های وام مسکن را کاهش می‌دهد و احتمالا با افزایش فعالیت‌های ساخت‌وساز به مقابله با رکود حاکم در بخش املاک این کشور به دلیل قرنطینه‌های کرونایی و افول ساخت‌وساز در این کشور به دلیل بحران بدهی شرکت‌های ساخت‌وساز می‌شود.