به گزارش اکوایران، تقویت قیمت فولاد در چین و همچنین انتظار افزایش تقاضای محصولات فولادی در این کشور باعث شد تا بهای سنگ‌آهن دریایی آسیا وارد مسیر رشد قیمت شود.

بازگشت سنگ‌آهن به مسیر رشد نرخ

بنا به گزارش پلتس، بهای هر تن سنگ آهن عیار ۶۲ درصد استرالیا تحویل بنادر شمالی چین در روز ۲۷ ژوئن به ۱۱۹ دلار و ۶۰ سنت به ازای هر تن رسید که این رقم نسبت به نرخ فروش آن در روز پایانی معاملات در هفته قبل یعنی ۲۴ ژوئن رشدی ۴ دلار و ۶۰ سنتی داشت. تحلیلگران پلتس کاهش عرضه سنگ‌آهن در بازار فیزیکی را از جمله دلایل رشد بهای این محصول عنوان کرده‌اند و می‌گویند این رشد قیمت ناشی از افزایش خریداران در بازار نبوده و همین امر باعث می‌شود که این رشد قیمتی موقتی باشد.

زغال‎‌سنگ کاهشی ماند

پلتس در گزارش خود از روند معاملات روز دوشنبه 27 ژوئن به استمرار روند کاهش نرخ در بازار زغال‌سنگ متالورژیک آسیا فوب استرالیا و سی‌اف‌آر چین اشاره می‌کند. افزایش تعداد فروشندگان نسبت به خریداران در روز دوشنبه 27 ژوئن باعث شد تا بهای هر تن زغال‌سنگ فوب استرالیا با کاهش 5 دلار روبرو شده و با نرخ 320 دلار به ازای هر سنت به فروش رود. همچنین در این روز بهای هر تن زغال‌سنگ تحویل چین نیز کاهشی  5 دلاری داشت و با نرخ 410 دلار به فروش رفت. به این ترتیب کاهش تقاضا برای زغال‌سنگ متالورژیک از سوی صنایع فولادی چین، این جریان کاهش قیمت را در این بازار رقم زد.

قراضه بلاتکلیف میان داده‌های افزایشی و کاهشی

قراضه فولادی ترکیه پس از طی یک دوره سقوط قیمتی مجدد وارد مسیر افزایش قیمت شده است. افت قیمت در بازار قراضه فولادی وارداتی به ترکیه در روز جمعه 24 ژوئن متوقف شد و این محصول در این روز رنج کشید. به گزارش پلتس قراضه فولادی در روز ابتدایی بازگشایی بازارها در هفته جاری وارد مسیر رشد قیمت شد و با افزایش 6 دلاری 75 سنتی به 332 دلار و 50 سنت رسید.

از دیگر اتفاقات بازار فولاد ترکیه فروش محموله حدود 40 هزار تنی میلگرد به مقصد هنگ‌کنگ بود. نرخ فروش این محموله تحویل بندر مقصد حدود 670 دلار تعیین شده و منابع پلتس تخمین می‌زنند هزینه حمل این محموله از ترکیه به هنگ‌کنگ حدود 50 تا 55 دلار به ازای هر تن خواهد بود.