به گزارش اکوایران، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس با رشد 2 هزار 155 واحدی به سطح یک میلیون و 410 هزار واحد رسید. همچنین پس از 5 روز متوالی، نقدینگی حقیقی وارد بازار سهام شد. 

بورس

نوسان اندک شاخص‌ها

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی حدود 5 هزار واحد افزایش داشت. اما شاخص کل پس از آن روند نزولی پیدا کرد و در پایان معاملات به رقم یک میلیون و 410 هزار واحد رسید که نسبت به روز سه‌‌شنبه 2 هزار و 155 واحد صعود کرده است.

اما شاخص کل هم‌وزن روند صعودی را پشت سر گذاشت و در پایان معاملات 2 هزار و 805 واحد نسبت به روز گذشته بالا آمد و در رقم 386 هزار و 755 واحد ایستاد.

برخلاف شاخص بورس، شاخص فرابورس نزول کرد. شاخص کل فرابورس 9 واحد افت کرد و به رقم 20 هزار و 243 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 314 نماد رشد قیمت داشتند که 210 نماد بورسی و 104 نماد فرابورسی بودند. همچنین 162 نماد کاهش قیمت داشتند که 124 نماد بورسی و 38 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 64 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 33 درصد بازار افت قیمت داشتند.

ورود پول حقیقی پس از 5 روز

امروز پس از پنج روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 13 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

 در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام شفن (شرکت پتروشیمی فناوران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 76 میلیارد تومان بود. پس از شفن، ثشاهد (شرکت سرمایه گذاری شاهد) و سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

در آخرین روز کاری هفته نمادهای «شفن»، «شستا» و «شپدیس» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «فولاد»، «فارس» و «ومعادن» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «زاگرس» و «دماوند» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «سمگا»، «فرابورس» و «کوثر» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس پترول صدرنشین است و شستا و بورس در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فجهان، فرابورس و توسن پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات چهارشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز سه‌شنبه 57 درصد کاهش یافت و 62 میلیارد تومان شد.  ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 4 درصد افت کرد و در رقم 332 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد آپ (شرکت آسان پرداخت پرشین) با صف‌ خرید 37 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از آپ، نمادهای های وب (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب) و انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان)  تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 25 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و وسصفا (شرکت سرمایه گذاری استان اصفهان) بیشترین صف فروش داشتند.

افت ارزش معاملات خرد 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با کاهش 14 درصدی به رقم 7 هزار و 259 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 518 میلیارد تومان بود که 21 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز برای سومین روز متوالی نزول کرد و با افت 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 169 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در دو هفته اخیر است. ارزش معاملات خرد 57 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد بورس (شرکت بورس اوراق بهادار تهران) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 124 میلیارد تومان بود.

پس از بورس، پترول بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد خبهمن رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شفن و ثشاهد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز خبهمن (خودروسازی بهمن) با تعداد 467 میلیون و 16 هزار و 700 سهم در صدر قرار گرفته است. پترول در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. کرمان و وبملت در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس