به گزارش اکوایران ، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس با کاهش 10 هزار 447 واحدی به سطح یک میلیون و 394 هزار واحد رسید.

بورس

تغییر کانال شاخص‌ها

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در یک ساعت ابتدایی وارد کانال 1.3 میلیونی شد. این روند نزولی ادامه داشت و در پایان معاملات به رقم یک میلیون و 394 هزار و 105 واحد رسید که نسبت به روز سه‌‌شنبه 10 هزار و 447 واحد صعود کرده است.

شاخص کل هم‌وزن نیز روند نزولی را پشت سر گذاشت و در پایان معاملات هزار و 571 واحد نسبت به روز گذشته بالا آمد و در رقم 383 هزار و 469 واحد ایستاد.

همچنین شاخص کل فرابورس 181 واحد افت کرد و به رقم 19 هزار و 967 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 137 نماد رشد قیمت داشتند که 99 نماد بورسی و 38 نماد فرابورسی بودند. همچنین 346 نماد کاهش قیمت داشتند که 241 نماد بورسی و 105 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 28 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 70 درصد بازار افت قیمت داشتند.

ورود پول حقیقی

امروز برای سومین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 238 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

 در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به حق تقدم سهام تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 479 میلیارد تومان بود. پس از تجلیح، جم پیلن (شرکت جم پیلن) و شفن (شرکت پتروشیمی فناوران) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

سهم‌های پیشران

امروز نمادهای «فولاد»، «شستا» و «فارس» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «جم پیلن»، «خبهمن» و «خگستر» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «آریا» و «غصینو» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «هرمز»، «شراز» و «سمگا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خبهمن و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای توسن، فرابورس فجهان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

 روز چهارشنبه گروه سهم‌های خودرویی سبزترین گروه بازار سهام بود و اغلب قریب به اتفاق نمادهای گروه «خودرو و ساخت قطعات» رشد قیمت داشتند. خنصیر، خمحور، خگستر، خزامیا، ورنا، خکار، خفنر، خشرق، خبهمن، ختوقا و خرینگ از جمله نمادهای سبزپوش گروه خودرویی در آخرین روز معاملاتی هفته بودند. 

کاهش ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات چهارشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 26 درصد کاهش یافت و 110 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 53 درصد افت کرد و در رقم 125 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد لپارس (شرکت پارس الکتریک) با صف‌ خرید 18 میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لپارس، نمادهای خمحور (شرکت تولید محور خودرو) و بورس (شرکت بورس اوراق بهادار تهران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 34 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و زکشت (شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت) بیشترین صف فروش داشتند.

رشد ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افزایش 129 درصدی به رقم 13 هزار و 75 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 176 میلیارد تومان بود که 47 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و به بیشترین رقم در دو هفته اخیر رسید. ارزش معاملات خرد با افزایش 17 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 996 میلیارد تومان رسید که 38 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

 بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 117 میلیارد تومان بود.

پس از خگستر، خبهمن بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن کالا و انرژی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز خبهمن (خودروسازی بهمن) با تعداد 529 میلیون و 740 هزار و 45 سهم در صدر قرار گرفته است. خگستر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. دو نماد بانکی وبملت و وتجارت در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس