به گزارش اکوایران، اقبال به معاملات سنگ‌آهن در روزهای ابتدایی هفته جاری بازگشت به گونه‌ای که براساس گزارش پلتس بهای معامله هر تن سنگ آهن وارداتی عیار 62 درصد تحویل بنادر شمالی چین در روز ابتدایی بازگشایی بازارها در هفته جاری یعنی روز دوشنبه ششم دسامبر با رشد یک دلار و 90 سنتی نسبت به نرخ معامله در روز جمعه سوم دسامبر به 100 دلار و 40 سنت رسید. این روند رو به رشد قیمتی در دومین روز از هفته جاری با شدت بیشتری ادامه یافت به گونه‌ای که بهای هر تن سنگ‌آهن وارداتی چین عیار 62 درصد تحویل بنادر شمالی این کشور به 108 دلار و 55 سنت در روز سه‌شنبه هفتم دسامبر رسید.

دولن چین در روز سه‌شنبه هفتم دسامبر اعلام کرد که میزان سپرده الزامی موسسات مالی نزد بانک مرکزی چین را کاهش 0.5 درصدی خواهد داد. این موضوع می‌تواند به مفهوم افزایش وام‌دهی این موسسات به بخش خصوصی باشد. این تصمیم یکی از سیاست‌های دولت پکن به‌منظور افزایش رشد اقتصادی این کشور است؛ اما از آنجاییکه به افزایش تزریق نقدینگی به بازارها را در پی دارد، سیگنالی در جهت رشد قیمتی نیز به شمار می‌رود. انتشار این خبر توانست در روز سه‌شنبه هفتم دسامبر رشد بهای کامودیتی‌ها را در بازار داخلی چین به دنبال داشته باشد.

در عین حال ظرف روزهای اخیر داده‌های واردات سنگ‌آهن چین نیز منتشر شده است. میزان واردات سنگ‌آهن چین در ماه نوامبر رشدی 14 درصدی نسبت به ماه اکتبر داشته که این موضوع به مفهوم افزایش تقاضای داخلی تجار چینی است و از این منظر سیگنالی روانی در جهت رشد قیمت به‌شمار می‌رود. البته استمرار اثرگذاری این سیگنال کوتاه مدت بوده و اگر رشد تقاضا ادامه‌دار نشود این سیگنال اثرگذاری خود را از دست خواهد داد.

در این شرایط خبر اثربخشی واکسن‌های فعلیپبر رویه سویه جدید امیکرون نیز منتشر شد، انتشار این خبر در ساعات ابتدایی به رشد بازارهای سهام منجر شد. حال باید منتظر واکنش فعالان بازارهای کالایی به انتشار این خبر بود.