به گزارش اکوایران، در معاملات روز دوشنبه، 29 آذر 1400، شاخص کل بورس پایتخت بار دیگر به کانال 1.3 میلیونی پا گذاشت. با تصویب بسته 10 بندی حمایت از بورس در ستاد اقتصادی دولت، امروز بازار سهام به تعادل رسید و شاخص کل سبزپوش شد. شاخص با افزایش 9 هزار و 841 واحدی نسبت به دیروز به رقم یک میلیون و 301 هزار واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز رشد کرد و با افزایش 406 واحدی در سطح 343 هزار و 901 واحدی ایستاد. اما شاخص کل فرابورس (آیفکس) 9 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 439 واحد قرار گرفت. 

تداوم خروج نقدینگی حقیقی 

امروز برای هجدهمین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 260 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

 در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 23 میلیارد تومان بود. پس از بپاس، تپکو (شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو) و خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

افزایش ارزش معاملات اوراق

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 120 هزار و 736 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 116 هزار و 401 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و با افزایش 15 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 399 میلیارد تومان رسید که 3 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

نمادهای پیشران

امروز نمادهای «فولاد»، «پارسان» و «فارس» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند و «کالا»، «برکت» و «خودرو» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «سمگا» و «مادیرا» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شگویا»، «شجم» و «کگهر» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و کالا و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، توسن و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 239 نماد رشد قیمت داشتند که 172 نماد بورسی و 67 نماد فرابورسی بودند. همچنین 242 نماد کاهش قیمت داشتند که 165 نماد بورسی و 77 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 48 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 49 درصد بازار افت قیمت داشتند.

رشد تقاضا در بورس

در پایان معاملات دوشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 18 درصد کاهش یافت و 169 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 437 درصد رشد کرد و در رقم 129 میلیارد تومان ایستاد. 

سهام وبملت (بانک ملت) با صف‌ خرید 32 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وبملت، نمادهای کدما (شرکت معدنی دماوند) و توسن (شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 22 میلیارد تومانی داشت. پس از وسرضوی، نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و کالا (شرکت بورس کالای ایران) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس