به گزارش اکوایران، اقتصاد چین در ماه پایانی سال 2021 با سرعت معتادلی رشد کرد؛ بهبود وضعیت تجارت داخلی، کاهش تورم تولیدکننده و فشارهای تورمی ناشی از آن و رونق بازار فروش خودرو از بهبود رشد اقتصادی چین حمایت کرد؛ با این حال، رکود در بخش املاک چین همچنان ادامه دارد و این موضوع چشم انداز دومین اقتصاد بزرگ جهان را مختل کرده است. با این وجود اغلب تحلیلگران براین باورند که بزرگترین مصرف‌کننده کامودیتی‌ها در دنیا احتمالا محرک‌های بیشتری برای بهبود رشد اقتصادی در سال آینده وضع می‌کند.

کاهش واهمه با وجود رکوردشکنی تعداد مبتلایان به امیکرون

ظرف روزهای ابتدایی هفته اخیر یعنی دوشنبه و سه‌شنبه 27 و 28 دسامبر تعداد مبتلایان به ویروس امیکرون در جهان برای اولین مرتبه به بیش از یک میلیون نفر رسید. وضعیت ویروس امیکرون و میزان خطرناک بودن آن سیگنال دیگر اثرگذار بر بازارهای کالایی است؛ واهمه از ویروس کرونا و اقدامات پیشگرانه به‌منظور جلوگیری از شیوع این ویروس می‌تواند سیگنالی کاهشی برای بازار کامودیتی‌ها باشد.  

اوله هانسن، رئیس استراتژی بازار کالایی ساکسو بانک Saxo Bank درخصوص سیگنال اصلی تعیین‌کننده روند بازارهای کالایی در سال 2022 گفت: تمرکز اولیه بازار به طور جدی بر روی داده‌های چین خواهد بود؛ شیوه مقابله این کشور با سویه امکیرون، محرک‌های جدید احتمالی درنظر گرفته شده از سوی دولت پکن و کاهش سرعت در بخش ساخت و ساز و در واقع برآیند این عوامل تعیین‌کننده روند نوسان بازارهای کالایی در سال 2022 است. در این شرایط مس از جمله محصولاتی است که همچنان چشم‌اندازی قوی و مثبت برای آن برآورد می‌شود.

تضعیف فلزات گرانبها با کاهش واهمه از امکیرون

از اواسط هفته گذشته بازارهای مالی و کالایی دنیا به این نتیجه رسیدند که امیکرون آنگونه که پیش از آن برآورد می‌شد تهدیدی جدی برای رشد اقتصاد جهانی به شمار نمی‌رود؛ این موضوع اگرچه به تضعیف طلا، نقره و پلاتین به‌عنوان فلزات گرانبها که دارایی امن در زمان بحران هستند منجر شد اما بهبود روند نوسان نرخ سایر کامودیتی‌ها از جمله فلزات صنعتی را به دنبال داشت.