از احتمال «جنگ» تا امیدواری به «انتخابات»

حکمرانی سیاسی شش ماه ابتدایی سال ۹۸ و تأثیر آن بر زندگی مردم موضوع گفتگوی عباس آخوندی و عباس عبدی در «تجارت فردا» است. بسیاری بر این باور بودند که جنگ نزدیک است اما نه‌تنها جنگی اتفاق نیفتاده بلکه حتی زمزمه‌های مذاکره نیز شنیده می‌شود.

شرایط بی‌ثباتی نمی‌تواند ادامه یابد

به اعتقاد عباس آخوندی، رژیم اسرائیل مایل است که ایران را به نحوی درگیر یک جنگ کند اما خودش با ایران نجنگد و آمریکا یا کشورهای منطقه به نیابت از آن‌ها این کار را انجام دهند. او معتقد است اقتدار ایران و نبودن برنامه جنگ در دستور کار آمریکا دو علت عدم تحقق آرزوی رژیم اسرائیل است؛ اما در مقابل عباس عبدی معتقد است ما در وسط بازی هستیم و تازه شروع قضیه است و بنابراین نمی‌توان پرسید: چرا جنگ نشده است؟ او اعتقاد دارد این شرایط بی‌ثباتی نمی‌تواند تداوم داشته باشد و وقتی ایران در حال کم کردن تعهدات برجامی‌اش است یا باید توافق جدیدی رخ بدهد و یا درگیری پیش بیاید.

اهمیت حاکمیت قانون و مبارزه با فساد

حاکمیت قانون بخش دیگری از گفتگوی آخوندی و عبدی است. به نظر وزیر سابق دولت حسن روحانی وقتی حاکمیت قانون مخدوش می‌شود، انواع مفسده‌ها رخ می‌دهد و اگر مبارزه با فساد مبتنی بر سلیقه باشد، امکان پوستین وارونه پوشیدن هم خیلی فراوان است و به نظر او داستان مبارزه با فساد باید از حالت رفتاری خارج شود و با معیار شدن «حاکمیت قانون» اصلاح‌های ساختاری و نهادی انجام شود. عبدی هم در این بخش با نظر آخوندی هم‌نظر است و می‌گوید وقتی «حاکمیت قانون» نداریم، همین می‌شود که یک روز دستگاه قضایی باید متهم بشود به اینکه در مبارزه با فساد ناکارآمد است و حتی برخی از مقامات رده‌بالا هم در آن دست دارند و روز دیگر بگویند این آقا ذوالقرنین است و دارد فساد را مانند بولدوزر صاف می‌کند و جلو می‌رود.

نهاد انتخابات، کلید حل بحران

عبدی که خود را یک کنشگر می‌داند، می‌گوید نمی‌تواند تحلیل‌گری بی‌طرف باشد و عقیده دارد که حکومت باوجود نگاه‌های منفی و انتقاداتی که نسبت به آن وجود دارد همچنان از یک بنیه اجتماعی و مردمی قوی برخوردار است و مجبور است به آن‌ها پاسخ بدهد. او به آینده خوش‌بین است و به نظرش شرایط و زمینه‌های عبور از بحران وجود دارد. عبدی همچنین می‌گوید شاید حتی در انتخابات آینده بتوان به این زمینه‌ها عینیت بخشید و از بحران گریخت؛ اما به نظر عباس آخوندی همه بازیگران در حال طراحی گفتمانی برای انتخابات هستند، هم آن‌هایی که به برجام منتقدند و هم آن‌ها که شعار می‌دهند کار اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان تمام شده است. او هم درباره آینده مثبت فکر می‌کند چون اعتقاد دارد که جریان اصلاح ملی و مبتنی بر حاکمیت قانون و ایده ایران حتی اگر در انتخابات هم ببازد، نمی‌میرد و امکان بازنده شدن و جریان سازی ملی را دارد. عبدی می‌گوید هر سیستمی باید یک نهاد فصل‌الخطابی داشته باشد و با اشاره به پیشنهاد رفراندوم درباره بحران برگزیت می‌گوید صرف‌نظر از اینکه انتخابات بتواند بحران را حل کند یا نه یک‌نهاد مهم حل اختلاف است و ما در شرایط معمولی فرصت گفتگو کردن را نداریم. به نظر عبدی سیستم دقیقاً متوجه است که نهاد انتخابات ممکن است عوارضی برایش داشته باشد ولی منافعش بیشتر از عوارض آن است و شاهد آن را چالش انتخابات سال ۸۸ برای کشور می‌داند که در طرف دیگر در سال‌های ۹۲ و ۹۶ همان نهاد انتخابات بیشترین منافع را نصیب کشور کرده است. به نظر عبدی تا نهاد انتخابات زنده است باید امیدوار بود.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد